آیین و شریعت زرتشتی

آیین و شریعت زرتشتی، نوشته آناهیتا حسین‌زاده، نوشتاری است به تقریب مفصل که به بحث و بررسی درباره اصول و مبانی، متون دینی و آداب و رسوم دین زرتشتی می‌پردازد.

آیین و شریعت زرتشتی
آیین و شریعت زرتشتی
پدیدآورانحسین‌زاده، آناهیتا
ناشراردیبهشت
مکان نشرایران - تهران
سال نشر1390
چاپیکم
زبانفارسی
تعداد جلد1
کد کنگره
BL۱۵۷۱/ح۵/آ۹

نویسنده متن خود را با رویکرد توصیفی و با هدف معرفی دین زرتشتی با استناد به آثار برخی پژوهشگران در دوازده بخش گردآورده است. در بخش نسخت، اسطوره زندگی زرتشت و مکان و زمان تولد او بررسی و در بخش دوم، گاه‌شماری زرتشتی شناسانده می‌گردد. بخش سوم، به معرفی مهم‌ترین متن‌های زرتشتی در دوره‌های گوناگون و آثار اسلامی‌ای که به این دین اشاره کرده‌اند، اختصاص دارد. جست‌وجویی در جهان‌بینی زرتشتی و برخی باورها درباره امشاسپندان، آخرالزمان و منجی، سرنوشت فرد پس از مرگ، بهشت و دوزخ و معرفی برخی آداب و رسوم و نیایش‌های زرتشتی از جمله نماز و شرایط آن، آیین سدره‌پوشی و کستی بستن، روزه،انواع زناشویی و آداب ازدواج و طلاق، آزمایش ور و مسئله طهارت در نزد زرتشتیان مطالب بخش‌های چهارم تا ششم کتاب را تشکیل می‌دهند. در بخش‌های هفتم تا دهم، به ترتیب مسئله آتش و انواع آتشکده، جشن‌های مختلف ایران باستان، نمادپردازی گیاهان و حیوانات و ویژگی‌های آن‌ها و نماد اعداد بررسی شده‌اند. در بخش یازدهم درباره اسطوره آفرینش جهان و انسان، مقایسه بین تعالیم زرتشتی با اسلام، مسیحیت و شاهنامه مطالبی آمده است.

سرانجام در آخرین بخش، سخنانی که پژوهشگران و بزرگان جهان از جمله نیچه، رابیندارانات تاگور، نیبرگ، لومل و دیگران درباره زرتشت و جایگاهش ایراد کرده‌اند، نوشته شده است[۱].

پانویس

  1. شرفایی، محسن؛ اکبری چناری، علی، ص33-34

منابع مقاله

شرفایی، محسن؛ اکبری چناری، علی، کتاب‌شناسی توصیفی ادیان (دفتر چهارم: ادیان ایران باستان)، مشهد، بنیاد پژوهش‌های اسلامی، چاپ اول، 1396.

وابسته‌ها