آشنایی با اصول علم رجال

آشنایی با اصول علم رجال، تألیف سید علی دلبری (متولد 1347ش)، به بررسی مبانی علم رجال، منابع و فرایند بهره‌گیری از این علم پرداخته است. این کتاب به شیوه آموزشی با ذکر پرسش‌ و پژوهش‌هایی در پایان هر گفتار نگارش شده است.

آشنایی با اصول علم رجال
آشنایی با اصول علم رجال
پدیدآوراندلبری، علی (نويسنده)
ناشردانشگاه علوم اسلامی رضوی
مکان نشرایران - مشهد مقدس
سال نشر1395ش
چاپ3
شابک978-600-7044-21-6
موضوعحدیث - علم الرجال
زبانفارسی
تعداد جلد1
کد کنگره
د8آ5 114 BP
نورلایبمطالعه و دانلود pdf

یکی از مهم‌ترین معیارهای تشخیص وثاقت و احراز سایر شرایط راویان حدیث، آشنایی با طبقات روات، راویان مشترک و تمییز آنها، شناخت افتادگی (سقط) و ارسال در سند، اقوال رجالیان و شناخت هرچه بیشتر کتاب‌های رجالی است؛ بسیاری از عالمان (در برابر اخباریان) فراگیری این علم را بر دانش‌پژوهان علوم اسلامی، ضرورتی اجتناب‌ناپذیر می‌دانند. در این راستا کتاب حاضر برای چهار واحد درسی در حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها فراهم آمده است[۱]‏.

این نوشتار با هدف معرفی اجمالی این دانش در چهار فصل سامان یافته است: در فصل اول، در چهار گفتار، کلیاتی در رابطه با علم رجال مطرح شده است. تبیین جایگاه علم رجال، تعریف علم رجال، موضوع، فایده و مسائل علم رجال، انگیزه پیدایش و پیشینه و اهمیت علم رجال از جمله مباحث مطرح‌شده در این فصل است. نویسنده در گفتار چهارم، در ذکر نیازمندی به علم رجال، ادله موافقان و مخالفان علم رجال را مطرح و مورد نقد و بررسی قرار داده است[۲]‏.

در فصل دوم، با عنوان اصول و معیارهای توثیق و تضعیف راوی، شرایط راوی، معیارهای تشخیص وثاقت راوی، الفاظ جرح و تعدیل، مبانی حجیت قول رجالی و مباحثی از این دست مطرح شده است.

نویسنده در فصل سوم کتاب، به معرفی منابع رجالی پرداخته و پس از ذکر گونه‌های تدوین کتب رجالی، به معرفی مهم‌ترین منابع رجالی شیعه و اهل ‌سنت پرداخته است.

در فصل چهارم، فرایند بهره‌گیری از رجال، مبحثی است که با بازشناسی اسناد، شیوه‌های سندگذاری کتب روایی، توجه به مشکلات سندی و شناسایی حال راوی و تعیین وضعیت اعتبار سند سامان یافته است[۳]‏.

نویسنده در انتهای کتاب در پنج پیوست، به معرفی نرم‌افزارهای رجالی (درایة النور، کشف الرجال، کتابخانه اهل‌بیت(ع))، آشنایی با فرقه‌ها و مذاهب و یادآوری اصطلحات حدیثی پرداخته و نمودارها و آمارهای رجالی در رابطه با منابع روایی شیعه ارائه کرده است[۴]‏.

پانویس

  1. ر.ک: سخن ناشر، ص16-15
  2. ر.ک: متن کتاب، ص54
  3. ر.ک: پیشگفتار، ص18
  4. ر.ک: متن کتاب، ص410-373

منابع مقاله

سخن ناشر، پیشگفتار و متن کتاب.


وابسته‌ها