آزادی از دیدگاه امام خمینی(ره)

آزادى از ديدگاه امام خمینى(ره)، مجموعه سخنان امام خمینى(ره) در باب آزادى است كه توسط مركز تحقيقات اسلامى تهيه و منتشر شده است.

آزادی از دیدگاه امام خمینی(ره)
آزادی از دیدگاه امام خمینی(ره)
پدیدآورانسپاه پاسداران انقلاب اسلامی. نمایندگی ولی فقیه. پژوهشکده تحقیقات اسلامی (نویسنده)
ناشرسپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ستاد نمايندگی ولی فقيه
مکان نشرتهران - ایران
سال نشر1378 ش
چاپ2
موضوعآزادی

آزادی - مقاله‌‏ها و خطابه‌‏ها آزادی (اسلام) آزادی (اسلام) - مقاله‌‏ها و خطابه‌‏ها خمینی، روح الله، رهبر انقلاب و بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران، 1279 - 1368 - پیام‏ها و سخنرانی‏ها خمینی، روح الله، رهبر انقلاب و بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران، 1279 - 1368 - مقاله‌ها و خطابه‌ها

خمینی، روح الله، رهبر انقلاب و بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران، 1279 - 1368 - نظریه درباره آزادی
زبانفارسی
تعداد جلد1
کد کنگره
‏‎‏DSR‎‏ ‎‏1574‎‏/‎‏5‎‏ ‎‏/‎‏آ‎‏4
نورلایبمطالعه و دانلود pdf

ساختار

این کتاب گزيده‌اى از انديشه‌هاى حضرت امام درباره آزادى است كه در یک مقدمه و هشت فصل و یک ضمیمه سامان يافته است.

گزارش محتوا

در مقدمه کتاب آمده است: سخنان حضرت امام خمینى(ره)، به‌عنوان یک اسلام‌شناس بزرگ و شخصيّت برجسته‌اى كه ساليان دراز برای آزادى ملت مسلمان ایران، سختى‌هاى فراوانى را به جان خريد، منبع بسيار غنى و سودمندى برای بازشناسى آزادى تعالى‌بخش اسلام از آزادى منحط غربى است.[۱] فصل اول با عنوان كليات، قصد دارد خوانندگان را برای ورود به بحث اصلى آزادى آماده و آشنا كند؛ لذا در این بحث مسائلى همچون مفهوم آزادى مطرح شده است. در این بخش، علاوه بر اين، مطالبى همچون ارزش حيات در گرو آزادى، آزادى نعمت الهى است، با این نعمت چه كار بايد كرد؟، از ویژگى‌هاى انقلاب اسلامى نوید آزادى به هم‌وطنان است، از مصاديق آزادى آزادى در انديشه است و هر آنچه كه این انقلاب به ما داد - كه یکى از آنها آزادى است - توسط ملت صورت گرفته است، مطرح شده است.[۲] فصل دوم کتاب، به آزادى در اسلام و حكومت اسلامى، حدود آزادى و آزادى زن اشاره مى‌كند.[۳] گردآورنده به نقل از حضرت امام در این بخش، مسائلى را كه باعث انحراف جامعه و انسان‌ها مى‌شود از مصاديق آزادى نمى‌داند؛ چنان‌كه امام فرموده: «در اسلام تمام آثار تجدد و تمدن مجاز است، مگر آن‌هایى كه فساد اخلاق بياورند، فساد عفت بياورند. اسلام آن چيزهایى را كه مخالف با مصالح ملّت بوده است، آن‌ها را نفى كرده، آن‌هایى كه موافق با مصالح ملت است، آن‌ها را اثبات كرده است».[۴] درباره آزادى زنان كه از ديگر مباحث این بخش مى‌باشد، چنين فرموده‌اند: «زنان همان‌طوركه قبلا گفتم، مى‌توانند در ارتش باشند. آنچه اسلام با آن مخالف است و آن را حرام مى‌داند، فساد است؛ چه از طرف زن باشد و چه از طرف مرد فرقى نمى‌كند».[۵] فصل سوم کتاب، درباره آزادى مطبوعات است. در این فصل مطرح شده است كه: مطبوعات نبايد از آزادى سوء استفاده كنند. آزادى بايد در چارچوب اسلام و قانون باشد. در اين‌باره حضرت امام فرموده‌اند: «اينكه داده مى‌شود به ملّت، آزادى است، نه خيانت؛ آزادى قلم است، نه خيانت قلم؛ آزادى بيان است، نه بيان خائنانه».[۶] از ديگر فصول کتاب، روشنفكران و آزادى[۷]، آزادى غربى[۸]، مدعیان دروغين آزادى[۹]، توطئه گران[۱۰]، رژيم پهلوى و آزادى[۱۱]، است. در پایان کتاب، ضمیمه‌اى آمده است كه حاوى برخى از كلمات قصار حضرت امام درباره آزادى است[۱۲].

پانویس

منابع مقاله

مقدمه و متن کتاب.

وابسته‌ها