آئینه ازدواج و روابط همسران

آئینه ازدواج و روابط همسران، تألیف سید ضیاءالدین صدری، کتابی است که با استفاده از آیه‌‌های قرآن و روایت‌‌های پیشوایان معصوم(ص)، راهکارهایی برای زیباتر و معنوی‌تر ساختن زندگی خانوادگی، در سه‌‌ بخش گردآوری شده است.

آئینه ازدواج و روابط همسران
آئینه ازدواج و روابط همسران
پدیدآورانصدری، سیدضیاءالدین
ناشرانجمن اولیا و مربیان جمهوری اسلامی ایران
مکان نشرایران - تهران
سال نشر1373ش
چاپ2
زبانفارسی
تعداد جلد1

پیوند زناشویی از شیرین‌‌ترین پیوندها در روابط انسان‌‌هاست و خانواده، کانون امنیت، آرامش، مهرورزی و آسایش هر زن و مرد است. داشتن همسر خوب و شایسته، یکی از نعمت‌‌های بزرگ الهی است. برای به دست آوردن چنین نعمتی، آموزه‌‌های عالی اسلام افزون بر بیان ملاک‌‌ها و معیارهایی در امر انتخاب همسر، رهنمودها و دستورهایی نیز در زمینه روابط خانوادگی دارد و بی‌‌شک کسانی که در زندگی زناشویی جویای سعادت و خوشبختی هستند، هم در انتخاب همسر و هم در شیوه تنظیم روابط خانوادگی، باید از این آموزه‌‌های ارزشمند پیروی کنند.

در بخش نخست، درباره این موضوع‌‌ها بحث شده است: ایمان و زناشویی، بهشت جاوید در کنار همسر، مژده به همسران مؤمن، همسر نعمتی بزرگ، همسران خوشبخت، ازدواج در کلام آسمانی، خداوند مهربان به همسران هدیه می‌‌‌دهد، آیین‌‌های عروسی، نخستین و بهترین هدایا به عروس و داماد، استفاده از هدیه شایستگی می‌‌‌خواهد، روش نگهداری هدیه و استفاده از آن.

عنوان‌‌های بخش دوم عبارتند از: نوری در تاریکی، چراغی به نام تفکر، چرا ازدواج می‌‌‌کنیم؟، ازدواج آرامش روانی، ازدواج تکامل ایمانی، ازدواج ارضاء غریزه، زناشویی و غریزه جنسی، همسر نیز یک انسان است، همسر آدمی هم‌‌جنس او نیست، زن و مرد چه تفاوتی با هم دارند؟، خوشبختی یک همسر در گرو وجود همسرش است، پیش از ازدواج، شخصیت همسر، روش انتخاب همسر، شناخت پیش از ازدواج، شوهر دلخواه، چگونه مردانی را باید به همسری انتخاب کرد؟ همسر دارای چه شخصیتی است؟ شخصیت همسر را چه موقعی بشناسیم؟ زندگی جدید و....

در بخش سوم از این مطالب سخن گفته شده است: زندگی زناشویی، روابط همسران، حق همسر، وظیفه همسر، نمونه‌‌هایی از دیدگاه‌‌های فرهنگی درباره زن و مرد، دیدگاه اسلام درباره زن و شوهر، حقوق زن از دیدگاه ائمه معصومین(ع)، حقوق اختصاصی زن و شوهر،‌ مسئولیت و روحیه همکاری، بدترین همسران، همکاری در زندگی زناشویی، سخنان امیرمؤمنان، علی(ع) درباره همسرش فاطمه زهرا(س)، سهم زن و شوهر در همکاری، اختلاف میان همسران، علل اختلاف میان همسران (علل فرهنگی، مشکلات اقتصادی، مسائل غریزی و زناشویی)، مهریه، چگونگی راه‌‌حل اختلاف میان همسران، توجه به اخلاق در روابط همسران، محبت در زندگی زناشویی، علل عدم ابراز محبت و...[۱].

پانویس

  1. حبیبی، سلمان، ص329-330

منابع مقاله

حبیبی، سلمان، کتاب‌شناسی توصیفی زن و خانواده، قم، انتشارات دفتر عقل، چاپ یکم، 1387ش.

وابسته‌ها