وعاية الحكمة في شرح نهاية الحكمة

  از ویکی‌نور
  وعاية الحكمة في شرح نهاية الحكمة
  وعاية الحكمة في شرح نهاية الحكمة
  پدیدآورانعشاقي اصفهاني، حسين (شارح) طباطبایی، سید محمدحسین (نویسنده)
  عنوان‌های دیگرنهاية الحکمة. شرح
  ناشرالمرکز العالمي للدراسات الاسلامىة
  مکان نشرايران - قم
  چاپ1
  شابک964-7741-41-3
  موضوعطباطبایی، سید محمدحسین، 1281 - 1360. نهايه الحکمه - نقد و تفسير فلسفه اسلامی
  تعداد جلد1
  نورلایبمطالعه و دانلود
  کد اتوماسیونAUTOMATIONCODE41588AUTOMATIONCODE

  وعاية الحكمة في شرح نهاية الحكمة، به قلم حسین عشاقی اصفهانی، کتابی است به زبان عربی با موضوع حکمت اسلامی در شرح «نهاية ‎الحكمة» علامه سید محمدحسین طباطبایی.

  شارح، شرح مفید و روانی بر این اثر نوشته و در نگارش از شیوه‎ «قوله» استفاده کرده است؛ یعنی بخشی از متن را با این عنوان آورده و سپس در ذیل آن، به شرح و توضیحش پرداخته است؛ مثلاًگفته:

  «قوله: لكنها ليست غيره...» و سپس در زیر این عبارت فرموده: یعنی محمولاتی که در فلسفه ثابت می‌شود، از سنخ وجود است؛ چون پیش از این گفته شد که اتصاف موجود به حالات غیر موجود، نشدنی است..[۱].

  «نهاية الحكمة»، از کتاب‌هایی است که در دوره سطح حوزه‌های علمیه خوانده می‌شود. انگیزه ناشر از نشر چنین شرحی، اصلاح و تکمیل نظام درسی حوزوی بوده است؛ مرکز جهانی علوم اسلامی، در این راستا اقدام به چاپ و نشر یک سری کتاب کرده که اثر حاضر نیز یکی از این موارد (مربوط به درس فلسفه) است[۲].

  خود نویسنده درباره هدف نگارش این شرح و وجه نام‌گذاری آن به چنان نامی، چنین می‌نگارد: از آنجا که این کتاب، به‌عنوان متن درسی در حوزه‌های علمیه و جز آن قرار داده شده و چنین به نظر آمد که ستاره‌های درخشان آن، برای رصدکنندگان، ناآشکار است، شرحی نمایانگر حقایق آن، بر آن نگاشتم و با اقتباس از قرآن کریم که می‌فرماید: وَ تَعِيَهَا أُذُنٌ وَاعِيَةٌ ﴿الحاقة: 12﴾؛ «و گوش‌هاى شنوا آن را نگاه دارد» و فرمایش حضرت امیر(ع)، که در توصیف آل‎ محمد(ع)، عقل آنان را برای دریافت دین، «عقل وعایت و رعایت» (خرد گیرا، پویا و اندیشمند و نکته‌سنج و پایبند) خوانده، آن را «وعاية الحكمة في شرح نهاية الحكمة» نامیدم[۳].

  پانویس

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.

  وابسته‌ها