قرآن در اسلام

از ویکی‌نور
قرآن در اسلام
NUR05600J1.jpg
پدیدآورانخسروشاهی، هادی (مصحح) طباطبایی، سید محمدحسین (نویسنده)
ناشربوستان کتاب قم (انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم)
مکان نشرقم - ایران
سال نشر1388 ش
چاپ3
شابک978-964-548-909-8
موضوعقرآن - بررسی و شناخت قرآن - تحقیق
زبانفارسی
تعداد جلد1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏65‎‏/‎‏4‎‏ ‎‏/‎‏ط‎‏2‎‏ق‎‏4
نورلایبمطالعه و دانلود
کتابخوانمطالعه و دانلود

قرآن در اسلام، اثر علامه سيد محمدحسين طباطبايى، در موضوع موقعيت «قرآن مجيد» در جهان اسلام، به زبان فارسى است كه به همت سيد هادى خسروشاهى بازيابى و تنظيم و از سوى انتشارات بوستان كتاب منتشر شده است.

مؤلف، هدف خود را از مباحث اين كتاب، معرفى قرآن، آن‌گونه كه خود قرآن، بر آن دلالت دارد، اعلام فرموده است.

ساختار

كتاب، داراى يك جلد و مشتمل بر يك مقدمه و پنج بخش است و در آغاز آن، پيشگفتار آقاى خسروشاهى و سپس زندگى‌نامه خودنوشت مؤلف ذكر شده است.

گزارش محتوا

 1. در پيشگفتار آقاى خسروشاهى درباره مجموعه آثار علامه طباطبايى و چگونگى تنظيم آن سخن به ميان آمده است و اسامى كسانى كه در اين امر همكارى داشته‌اند، ذكر شده است.
 2. در زندگى‌نامه خودنوشت مؤلف با عنوان «زندگى من»، تكميل‌شده شرح حالى كه مؤلف در سال 1341ش، درباره خود نوشته، درج شده است.
 3. در مقدمه، اين مطلب مطرح شده است كه موقعيتى را كه براى قرآن مجيد قائل مى‌شويم، اگر موقعيتى باشد كه مناقض و مخالف بيان قرآنى است، ارزشى مسلم نخواهد داشت و اگر چيزى باشد كه بيان قرآنى از آن ساكت است، با اختلاف انظار كه در ميان مسلمانان است، نمى‌توان همه را به پذيرفتن آن واداشت. تنها موقعيتى را مى‌شود به حساب آورد كه قرآن مجيد خود دلالت برآن داشته باشد.
 4. در بخش اول، مطالبى درباره «ارزش قرآن مجيد در ميان مسلمانان» در ذيل دو عنوان «قرآن مجيد متضمن كليات برنامه زندگى بشر است» و «قرآن مجيد سند نبوت است»، مطرح شده است كه چكيده آنها چنين است:
  الف) قرآن با توجه به اينكه آدمى در زندگى خويش با كوشش و كاوش در پى سعادت است و اين جز با داشتن برنامه‌اى مطابق با كتاب فطرت و آفرينش ميسر نيست، برنامه زندگى انسان را بر پايه‌هاى «خداشناسى»، «معادشناسى»، «پيغمبرشناسى»، «اصول اخلاق پسنديده‌ى مناسب با سه اصل مزبور» و «قوانين عملى پرورش‌دهنده اخلاق پسنديده و عامل رشد اعتقادات حقه»، طراحى نموده است.
  ب) با توجه به اعجاز قرآن و ناتوانى همگان از هماوردى با آن، نبوت حضرت محمد(ص) امرى است قطعى و مستند.
 5. در بخش دوم، با عنوان «چگونگى تعليم قرآن مجيد»، مباحث مختلفى از جمله محكم و متشابه، تأويل و تنزيل، جرى و انطباق، تفسير، ظاهر و باطن، طبقات مفسران و روش تفسيرى آنها، نمونه‌اى از تفسير قرآن به قرآن و... مورد بحث قرار گرفته است.
 6. در بخش سوم كه به چيستى وحى اختصاص دارد، مباحثى از قبيل اعتقاد مسلمانان به وحى قرآن، نظر نويسندگان امروزى درباره وحى و نظر قرآن درباره وحى مطرح شده است.
 7. بخش چهارم، درباره «رابطه قرآن با علوم» است و در آن مباحثى از قبيل تجليل قرآن مجيد از علم، علوم ويژه قرآن، علومى كه قرآن به تعليم آنها دعوت كرده و علومى كه قرآن باعث پيدايش آنها شده است، مطرح گرديده است.
 8. بخش پنجم، درباره ترتيب نزول قرآن و انتشارش در ميان مردم است و در آن مباحث متعددى از قبيل اسباب نزول، ترتيب نزول سور، جمع قرآن مجيد در يك مصحف، محفوظ ماندن قرآن از تحريف، طبقات قراء و... بررسى شده است.

اين اثر، جز آثار كثيرالانتشار علامه طباطبايى است كه براى تامين نياز يك پروژه علمى - تحقيقاتى شيعه‌شناسى در غرب، تألیف شده و خوشبختانه هم‌اكنون به زبان‌هاى مختلف ترجمه و در سراسر جهان منتشر شده است.

وضعيت كتاب

فهرست مطالب، در آغاز كتاب و نمايه آيات و اعلام در پايان آن ذكر شده است.

پاورقى‌ها به ذكر آدرس آيات و منابع روايات اختصاص يافته است.

منابع مقاله

1. مقدمه و متن كتاب.

2 http://www.sedayeshia.com.