عيد الغدير في الإسلام و التتويج و القربات يوم الغدير

از ویکی‌نور
عید الغدیر في الإسلام و التتویج و القربات یوم الغدیر
NUR03714J1.jpg
پدیدآورانامینی، عبدالحسین (نویسنده) تبریزیان، فارس (گردآورنده)
عنوان‌های دیگرالغدیر. برگزیده
ناشرمشعر
مکان نشرتهران - ایران
چاپ1
موضوعغدیر خم
زبانعربی
تعداد جلد1
نورلایبمطالعه و دانلود
کتابخوانمطالعه و دانلودعید الغدیر في الإسلام و التتویج و القربات یوم الغدیر اثر علامه شیخ عبدالحسین امینی متوفای سال1390ق تألیف قرن 14 هجری به زبان عربی می‌باشد كه با تحقیق و آماده‌سازی فارس تبریزیان با انگیزه پاسخ به شبهات طرح شده علیه مذهب شیعه به چاپ رسیده است.

كتاب حاضر در حقیقت بحثی است از سوی علّامه امینی كه با استفاده از مهم‌ترین منابع معتبر نزد مسلمانان پیرامون سه موضوع مهم: روز عید غدیر در اسلام، تاج‌گذاری امیرالمؤمنین(ع) در آن روز به دستان مبارک رسول خدا(ص) و روزه گرفتن این روز و پاسخی به افرادی متعصب همچون ابن كثیر دمشقی كه از روی تعصب منكر برخی مباحث مسلّم نزد مسلمانان در این باره گردیده است.

ساختار

كتابچه «عید الغدیر فی الاسلام و التتویج والقربات یوم الغدیر» با فهرست محتویات، اشاره‌ای به كتاب الغدیر، مقدمه محقق، مقدمه مؤلف آغاز گردیده و سپس در چند عنوان اصلی و فرعی و بدون فصل و یا بخش بندی و فهرستی از منابع تحقیق به پایان رسیده است.

گزارش محتوا

كتاب حاضر با مقدمه‌ای كوتاه در اشاره به كتاب ارزشمند الغدیر علامه امینی و مقدمه‌ای از سوی محقق كتاب آقای فارس تبریزیان الحسّون آغاز شده و آنگاه با مقدمه مؤلف یعنی مرحوم علامه امینی متن اصلی كتاب شروع گردیده است.

متن كتابچه با مقدمه‌ای نسبتا طولانی از سوی مرحوم علامه امینی آغاز گردیده كه حدود نیمی از كتابچه را به خود اختصاص داده است. وی در مقدمه خود به اهمیتی كه مسلمانان به روز غدیر خم داده اشاره‌ای داشته و نیز این مطلب را بیان نموده است كه چگونه این روز به عنوان عید نزد مسلمانان قرار گرفته و آنگاه حدیثی را تحت عنوان «حدیث التهنئة» در این زمینه نقل نموده و اسامی كسانی را كه این روایت را نقل كرده‌اند را بر شمارده است.

آنگاه در ادامه به بحث «عید غدیر نزد عترت اهل‌بیت علیهم‌السلام» پرداخته و روایاتیرا در این زمینه بیان نموده و با بیان این مطلب به شبهه‌ای كه از سوی دو تن از علمای اهل سنت «نویری» و «مقریزی» طرح شده و ادعا نموده‌اند كه عید غدیر را علی بن بابویه قمی بدعت‌گذاری كرده پاسخ داده است و آنگاه به موضوع دوم كتاب كه تاج‌گذاری در روز غدیر خم باشد پرداخته و این مطلب را متذكر گردیده كه نزد عرب عمامه به عنوان تاجی كه بر سر میگذارده‌اند به حساب میآمده است و به عمامه گذاری رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله با دستان مبارک خود آن هم با عمامه‌ای كه خود آن حضرت بر سر داشتند و آن را از سر خویش برداشته و بر سر مبارک امیرالمؤمنین علیه‌السّلام گذارده‌اند اشاره نموده و نام آن را طبق آنچه در روایات بیان گردیده است «سحاب» نامیده‌اند.

و در نهایت به بحث سوم كه موضوع روزه گرفتن در روز غدیر باشد وارد گشته و روایاتی را از متون اهل سنت در این باره بیان نموده و سپس شبهه‌ای را كه ابن كثیر در رابطه با روزه گرفتن در این روز مطرح نموده و این حدیث را كذب و منكر دانسته پاسخ داده و با نقل روایاتیاز منابع معتبر اهل سنت آن را اثبات نموده و به این شكل كتاب را به پایان برده است.

نكته قابل توجه در این كتابچه تحقیق و یا اعداد فارس تبریزیان می‌باشد كه اضافه بر آنچه خود مرحوم علامه امینی بیان نموده با ذكر پاورقی آنها را تحكیم نموده و بر غنای مجموعه افزوده است.

نسخه شناسی

نسخه حاضر بدون هرگونه مشخصات و شناسنامه‌ای كه بتواند گویای مشخصات چاپ باشد در سلسله مباحثی با عنوان «من فیض الغدیر» در قطع جیبی و در 128 صفحه به همراه پاورقیهایی كه از سوی محقق كتاب به ذكر آدرس‌ها پرداخته به چاپ رسیده است.

منابع مقاله

برگرفته از متن و مقدمه‌ى كتاب می‌باشد.

وابسته‌ها


موسوعة الغدير في الكتاب و السنة و الأدب

تلخيص الغدير في الكتاب و السنة و الأدب

الغدير في الكتاب و السنة و الأدب

الغدير (ترجمه، ویرایش جدید)

الغدير (ترجمه، ویرایش قدیم)

الغدير في الكتاب العزيز

آيات الغدير

طرق حديث الغدير

طرق حديث الغدير برواية ابن عساكر

حديث الغدير و شبهة شكوی جيش اليمن (دراسة علمية تحليلية)

غدیر در قرآن، قرآن در غدیر

الغدير و المعارضون

خلاصه الغدیر در هزار نکته

دراسة في موسوعة الغدير: للعلامة الراحل آية‌الله الشيخ عبدالحسين الأميني

كشف المهم في طريق خبر غدير خم

كشف المهم في طريق خبر غدير خم (نسخه)

حدیث غدیر

علامه امینی جرعه‌نوش غدیر (به ضمیمه جرعه‌هایی از الغدیر)

غدیر‌شناسی برای نوجوانان و جوانان (پاسخ به 110 پرسش پیرامون غدیر)

غدیر به روایت اهل‌بیت(ع)

نگرشی نو به غدیر

حديث الولاية و من روی غدير خم من الصحابة

ولایت اقربین در غدیر خم

غدیر شناسی و پاسخ به شبهات

نگاهی به حدیث غدیر

حدیث غدیر منشور جاودان ولایت