عرفان الحق

  از ویکی‌نور
  عرفان الحق
  عرفان الحق
  پدیدآورانصفی‌ علی‌ شاه، محمد حسن بن محمد باقر (نویسنده)

  انتظام، عبد الله (محقق)

  استخری، احسان الله (مصحح)
  ناشربنگاه مطبوعاتي صفي‌عليشاه
  مکان نشرايران - تهران
  سال نشر1371ش.
  چاپچاپ دوم
  موضوععرفان

  شعر عرفاني - قرن 13ق.

  تصوف
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏‎‏/‎‏ص‎‏7‎‏ع‎‏4 / 286 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود
  کد اتوماسیونAUTOMATIONCODE12944AUTOMATIONCODE

  عرفان الحق، رساله‌ای فارسی اثر میرزا حسن اصفهانی ملقب به صفی‌علی‌شاه (متوفی 1316ق)، مؤسس طریقت صفی‌علی‌شاهی یکی از شعب طریقت نعمت‌اللهی است. این رساله ارزشمند با وجود اختصار شامل اصطلاحات عرفانی فراوانی است. کتاب با توضیحات عبدالله انتظام و احسان‌الله استخری منتشر شده است.

  نویسنده این رساله را پس از اثر منظومش «زبدة الاسرار» نوشته و بنا نداشته که کتاب را به شیوه رایج بر مبنای فصل و باب تنظیم کند؛ لذا می‌نویسد: «... باز عمر عزیز را مغتنم شمرده، به نگارش این رساله که مسماست به عرفان الحق از باطن ولی مطلق مدد خواستم تا سررشته به‌ دست آید و هر ناظری بی‌زحمت ریاضت تماشای ریاض حقایق نماید و بنای این کتاب بر فصل و باب نیست. فصلش توحید است و بابش تأیید. هر وقتی به مقتضای حال و مقام مطلبی نوشته شد. ان‌شاالله مقبول ارباب معرفت و عقول گردد»[۱]‏.

  وی هدایت و ارشاد سالک را گاه با حکایت و لطیفه، گاه با شعر و گاه در ضمن تعلیم، ارشاد، حکمت، تنبیه، نصیحت و مانند آن مطرح می‌کند[۲]‏.

  ترجمه آیات قرآن از تفسیر منظوم نویسنده برگزیده شده و ترجمه جملات عربی و احادیث و همچنین مختصر شرح احوال عرفانی که در متن کتاب از آنها نام برده شده توسط احسان‌الله استخری صاحب کتاب اصول تصوف تهیه و در آخر کتاب اضافه شده است[۳]‏.

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ص6
  2. ر.ک: متن کتاب، ص31 و 32 و 111
  3. ر.ک: مقدمه، ص4

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.


  وابسته‌ها