سزگین، فؤاد

از ویکی‌نور
سزگین، فواد
نام سزگین، فواد
نام‎های دیگر م‍ح‍م‍د ف‍واد س‍زک‍ی‍ن

ف‍واد س‍زک‍ی‍ن‌، م‍ح‍م‍د

ف‍واد محمد سزگین

نام پدر
متولد 1343ق/ 1924م
محل تولد بیتلیس ترکیه
رحلت 30 ژوئن 2018م
اساتید هلمولت ریتر
برخی آثار مجاز القرآن

تاريخ التراث العربي

تاریخ نگارش‌های عربی

کد مؤلف AUTHORCODE01886AUTHORCODE

محمد فؤاد سزگين (1342-1439ق)، محقق علوم اسلامی و عربی، شرق شناس مسلمان، استاد بازنشستهٔ تاریخ علم طبیعی در دانشگاه گوته فرانکفورت آلمان و بنیانگذار و مدیر افتخاری مؤسسهٔ تاریخ علوم عربی - اسلامی آن‌جا است

ولادت

در 24 اکتبر 1924م برابر با 24 ربیع‌الاول 1342ق در بیتلیس ترکیه متولد شد.

تحصیلات

تحصيلات مقدماتى را در همان‌جا آغاز كرد و پس از اتمام دوره دبيرستان، وارد دانشكده هندسه استانبول شد، اما آن را رها كرد و به ادامه تحصيل در مؤسسه شرق‌شناسى دانشكده ادبيات دانشگاه استانبول پرداخت. وى با تلاش مستمر توانست در 1947م در سن 23 سالگى مدرک كارشناسى ارشد خود را در رشته مطالعات شرق‌شناسى و به‌دنبال آن، دكتراى خود را در رشته علوم اسلامى پژوهش‌هاى ايرانى و فلسفه در 1950م اخذ كند.

سزگين مدت‌ها در گروه پژوهش‌هاى اسلامى دانشگاه استانبول به فعاليت علمى و پژوهشى پرداخت. در 1960م به دلايل سياسى، مؤسسه پژوهشى خود و چندى بعد زادگاهش، استانبول، را ترك كرد و با يارى دوستش، والى هارتنر، راهى فرانكفورت شد. هارتنر مؤسسه‌اش را در اختيار او قرارداد تا وى كتابش، «تاريخ التراث العربى» را كامل كند. سزگين براى قدردانى جلد اول كتابش را تقديم او كرد.

سزگين علاوه بر تحقيق و پژوهش، كرسى تدريس در رشته تاريخ علوم طبيعى و علوم عربى اسلامى در دانشگاه فرانكفورت را به‌دست گرفت و بيش از 40 سال در آنجا به تدريس و پژوهش مشغول بود و براى گسترش تحقيقات تاريخ علوم اسلامى و تداوم طرح‌هاى پژوهشى در اين حوزه، در 1970 تأسيس "مؤسسه تاريخ علوم اسلامى و عربى" را به مركز اروپا پيشنهاد كرد كه با تلاش او در 1981-1982م شكل گرفت. اين مؤسسه وابسته به دانشگاه فرانكفورت است و كتاب‌هاى مهمى منتشر كرده كه در واقع حاصل خدمات سزگين است که رئيس مؤسسه بود. نخستين اقدام عملى وى براى مؤسسه مذكور، اهداى كتابخانه شخصى‌اش بود كه بين 16000-20000 جلد كتاب برگزيده داشت و جايزه‌اى كه از ملك فيصل به خاطر ترجمه كتاب تاريخ التراث العربى از آلمانى به عربى دريافت كرده بود.

وفات

او در روز شنبه 30 ژوئن 2018م برابر با 16 شوال 1439ق در بیمارستانی در استانبول درگذشت.

آثار

وى داراى تأليفات زيادى است. مهم‌ترين اثر او، «تاريخ التراث العربى» در كتاب‌شناسى و فهرست‌نگارى نوشته‌هاى عربى- اسلامى (كه به مواريث مكتوب اسلامى نيز شهرت دارد) است.

آثار ديگر او عبارتند از

  1. كتابخانه‌ها و مجموعه‌هاى نسخه‌هاى خطى عربى در جهان.
  2. گفتارهايى پيرامون تاريخ علوم عربى و اسلامى.
  3. تاريخ العلوم.
  4. دراسات حول مصادر الجامع الصحيح.
  5. محاضرات فى تاريخ العلوم العربية و الاسلامىة و....

منابع مقاله

  1. اذكايى، پرويز. "بحثى در رده‌بندى كتابشناسى".
  2. تاريخ نگارش‌هاى عربى.


وابسته‌ها