رسائل الخراز

از ویکی‌نور
رسائل الخراز
NUR14070J1.jpg
پدیدآورانابوسعید خراز، احمد بن عیسی (نویسنده) سامرایی، قاسم (محقق)
ناشرالمجمع العلمي العراقي
مکان نشرعراق - بغداد
سال نشر1387ق. = 1967م.
چاپچاپ یکم
زبانعربی
تعداد جلد1
کد کنگره
‏/خ4ک2 / 289 BP

رسائل الخراز مشتمل بر پنج رساله عربی ابوسعید احمد بن عیسی خراز (درگذشته 380/286ق) است. خراز از جمله صوفیه قرن سوم هجری که او را «لسان التصوف» نیز خوانده‌اند.[۱]‏. این اثر با مقدمه قاسم سامرایی منتشر شده است.

کتاب مشتمل بر دو جزء است: جزء اول حاوی سه رساله (الصفاء، الضیاء، و الکشف و البیان) است. جزء دوم نیز حاوی دو رساله (الفراغ و الحقائق) است. .[۲]‏.

بسیاری از نویسندگان صوفیه به پرشمار بودن آثار خراز اشاره کرده‌اند، اما ظاهراً اندکی از آنها باقی مانده است که از آن میان کتاب الصفات (الصفاء) [۳]‏ در تحلیل تجربه قرب الی الله؛ کتاب الضیاء در شرح مراتب اهل‌الله که در آن برای واصلان، هفت مرتبه تعریف کرده، و به شرح هر یک پرداخته است؛ کتاب الکشف و البیان در بیان رابطه نبی و ولی؛ کتاب الفراغ در توضیح ویژگی‌های تجربه عرفانی؛ و کتاب الحقایق در توضیح برخی از اصطلاحات صوفیانه، همگی با عنوان کلی کتاب الشیخ سعید الخراز فی علم الاشارات نخست توسط احمد آتش شناسایی و معرفی شد و سپس (در کتاب حاضر) توسط قاسم سامرایی در ۱۹۶۷م در بغداد به چاپ رسید.[۴]‏.

پانویس

  1. ر.ک: اقبالی، آزاده، ص152
  2. ر.ک: متن کتاب، ص21
  3. ر.ک: مقدمه، ص15
  4. ر.ک: اقبالی، آزاده، ص153

منابع مقاله

  1. متن کتاب.
  2. اقبالی، آزاده، دائرة المعارف بزرگ اسلامی، ج 22، زیر نظر کاظم موسوی بجنوردی، تهران، مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی، چاپ اول، 1394.

وابسته‌ها