رزمجو، حسین

از ویکی‌نور
رزمجو، حسین
نام رزمجو، حسین
نام‎های دیگر
نام پدر
متولد 1311 ش
محل تولد مشهد
رحلت ۳۱ مرداد ۱۳۹۴ش
اساتید شهيدى، محقق، زرين‌كوب، ناتل خانلرى، ايرج افشار و اسلامى ندوشن
برخی آثار كاوشی در نهج‌البلاغه

انسان صالح در تربيت اسلامی(مجموعه مقالات)

دریچه‌ای گشوده بر آفتاب: بحثی درباره نهج‌البلاغه و مبانی حکومت اخلاق و تربیت از دیدگاه آن

کد مؤلف AUTHORCODE16940AUTHORCODE

حسين زرمجو (1311-1394ش)، مدیریت کل آموزش و پرورش خراسان، استاد دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد، سرپرست کمیسیون ملی یونسکو در ایران، دارای ۲۰۰ عنوان مقاله، ۵۰ عنوان كتاب و شركت در صدها همايش داخلى و خارجى، نویسنده كتاب‌هاى «اين است موانع راه» و «پوستين وارونه» 

ولادت

در سال 1311ش در مشهد مقدس متولد شد.

تحصیلات

 دوران ابتدایی را در  دبستان شرافت گذراند و دوره متوسطه را در دبیرستان فردوسی مشهد به اتمام رساندند. او پس از اخذ ديپلم طبيعى در دبيرستان فردوسى مشهد و ليسانس ادبيات فارسى از دانشگاه فردوسى مشهد در سال 1337 و اخذ مدرک فوق ليسانس ادبيات از همان دانشگاه، وارد دانشگاه تهران شد. وى در سال 1358 از رساله دكترى خود تحت عنوان انسان آرمانى و كامل در ادبيات حماسى و عرفانى دفاع كرد.پس از کسب مدرک دکترا به مشهد آمده و مدتی مدیریت کل آموزش و پرورش خراسان را عهده دار بودند و پس از آن از وزارت آموزش و پرورش به وزارت علوم انتقال یافتند و در دانشگاه فردوسی به تدریس پرداختند. 

وى علاوه بر تحصيلات دانشگاهى، به تحصيل علوم حوزوى نيز مى‌پرداخت.

اساتيد

آقايان دكتر:شهيدى، محقق، زرين‌كوب، ناتل خانلرى، ايرج افشار و اسلامى ندوشن از استادان او در دانشگاه تهران بوده‌اند.

ايشان پس از اخذ مدرک دكترى زبان و ادبيات فارسى در سال 1358، عضو هيئت علمى دانشگاه فردوسى مشهد شد و ضمن تصدى برخى مسئوليت‌هاى اجرايى در آن‌جا، به تحقيق و تألیف نيز مى‌پرداخت.

وى پس از اخذ مدرک ليسانس ادبيات فارسى از دانشگاه فردوسى مشهد، به عنوان معلم و سپس استاد مراكز تربيت معلم، به استخدام وزارت آموزش و پرورش درآمد. از سال1360، وى پس از اخذ مدرک دكترا به استخدام دانشگاه فردوسى مشهد درآمد. وى علاوه برمسئوليت‌هاى اجرايى در آن دانشگاه، از جمله رياست كتابخانه و نيز دانشكده علوم انسانى، سرپرستى كميسيون ملى يونسكو در ايران را نيز برعهده داشته است. وى علاوه بر تدريس و رسيدگى به امور اجرايى، به تحقيق، مطالعه و تألیف كتبى در زمينه ادبيات فارسى مى‌پردازد.

ايشان با توجه به تحصيلات حوزوى خود، ادبيات فارسى را با معيار اخلاق و تربيت اسلامى مى‌سنجيد و نيز تز دكترى خود را در همين زمينه نگاشته است.

مشاغل و سمتها

ایشان پس از کسب مدرک لیسانس به استخدام آموزش و پرورش در آمدند و دو سالی را در دبیرستان‌های مشهد و پس از آن در مراکز تربیت معلم مشهد به تدریس پرداختند، اما پس از کسب مدرک دکترا از دانشگاه تهران به پیشنهاد دانشگاه فردوسی به مشهد منتقل شدند. قبل از اینکه به دانشگاه فردوسی منتقل شوند، در زمان وزارت مرحوم شهید رجایی به پیشنهاد فرهنگیان خراسان به مدت یک سال نامزد مدیریت کل آموزش و پرورش استان خراسان شدند. پس از آن به دانشگاه فردوسی مشهد منتقل شدند که البته در این زمان دانشگاه‌ها به دلیل انقلاب فرهنگی تعطیل بودند.

سرانجام در سال 1362 توسط وزارت علوم و تحقیقات و فناوری به تهران دعوت شدند تا پست سرپرستی کمیسیون ملی یونسکو در ایران را تا سال 1364 بر عهده گیرند.

سرپرستی کنگره بزرگ بین المللی هشتصدمین سال تولد سعدی در دانشگاه شیراز را بر عهده داشتند. همچنین سرپرستی کنگره بزرگ بین المللی نهصدمین سال وفات امام محمد غزالی در دانشگاه تهران را هم بر عهده داشتند. با بیش از 40 مجله همکاری داشته‌اند.

وفات

سر انجام این استاد حسین رزمجو در بامداد شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۴ درگذشت.

آثار

 1. ابوحامد محمد غزالى
 2. استاد و فرزند برومند او
 3. انسان صالح در تربيت اسلامى
 4. انواع ادبى و آثار آن در زبان فارسى
 5. روش نويسندگان بزرگ معاصر
 6. شعر كهن فارسى در ترازوى نقد اخلاق اسلامى
 7. شيخ اجل سعدى شيرازى
 8. برگزيده نثر فارسى
 9. ذكر جميل سعدى
 10. زن آتش نهفته
 11. روزها و رمز و رازها

و نگارش چندين كتاب و ده‌ها مقاله ديگر در باب زبان و ادب فارسى.


وابسته‌ها