خصائص الأئمة علیهم‌السلام

از ویکی‌نور
خصائص الأئمة علیهم‌السلام
NUR01461J1.jpg
پدیدآورانشریف الرضی، محمد بن حسین (نویسنده) امینی، محمد هادی (محقق)
عنوان‌های دیگرخصائص أمیر المؤمنین علیه‌السلام
ناشرآستانة الرضوية المقدسة، مجمع البحوث الإسلامية
مکان نشرمشهد مقدس - ایران
سال نشر1406 ق
چاپ1
موضوععلی بن ابی‌طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. - احادیث علی بن ابی‌طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. - فضایل
زبانعربی
تعداد جلد1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏37‎‏/‎‏4‎‏ ‎‏/‎‏ش‎‏4‎‏خ‎‏6
نورلایبمطالعه و دانلود
کتابخوانمطالعه و دانلودخصائص الأئمة، به زبان عربى، تأليف سيد رضى (م406)، عالم و فقيه بزرگ اماميه است كه بر خلاف عنوانش فقط زندگانى و سخنان اميرالمؤمنين، على(ع) را در بر دارد.

سيد، در مقدمه، بيان كرده كه در راه زيارت كاظمين، شخصى از او پرسيده است چگونه سادات موسوى - كه بايد واقفى باشند - به دوازده امام معتقدند؟ اين موضوع، او را بر اين داشته است كه درباره زندگانى دوازده امام، كتابى تأليف كند.

از اين سخن و هم‌چنين نام كتاب پيداست كه وى در نظر داشته زندگى همه امامان را تدوين كند، ليكن پس از شرح زندگانى و بخشى از سخنان حضرت على(ع)، به تدوين نهج‌البلاغة روى آورده و كتاب خصائص را ادامه نداده است.

ساختار

كتاب، در قالب يك مقدمه و نوزده عنوان مختلف تنظيم شده است. در آخر كتاب نيز مطالبى تحت عنوان «الزيادات» افزوده شده است.

گزارش محتوا

در اين اثر، در مورد حضرت امير(ع)، به موضوعاتى چون احوال شخصى و ويژگى‌ها، نص بر امامت، احتجاجات، كرامات و پيش‌گويى‌ها، لزوم ولايت او، پاسخ به پرسش‌ها و قضاوت‌ها، سخنان و وصيت‌ها پرداخته شده است. مؤلف، از منابع خود سخن نگفته و اسناد همه روايات را به‌طور كامل نياورده است، بلكه در برخى موارد سلسله اسناد را ذكر كرده و در مواردى بدون سند يا با اشاره به برخى راويان يا با تعبير «رُوِيَ» آورده است.

اين اثر، در دوره‌هاى بعد مورد توجه عالمان و مؤلفان قرار گرفته و مطالب آن را در كتب خود نقل كرده‌اند.


وابسته‌ها