باقری اهرنجانی، پروین

  از ویکی‌نور
  NUR11138.jpg
  نام پروین باقری اهرنجانی
  نام‌های دیگر
  نام پدر
  متولد
  محل تولد
  رحلت 1383ش
  اساتید
  برخی آثار ظفرنامه، قسم الاسلامیة (حمدالله مستوفی)
  کد مؤلف AUTHORCODE11138AUTHORCODE

  پروین باقری اهرنجانی (متوفای 1383ش)، نویسنده، مترجم، مصحح، از پژوهشگران فعال زن که مدخل‌هایی در دانشنامه نوشت و در تصحیح ظفرنامه حمدالله مستوفی و فرهنگ بسامدی غزلیات سعدی و... همکاری داشت.

  فعالیت‌های پژوهشی

  شادروان بانو باقری، کار جدی خود در عرصه پژوهش و نگارش را به‌عنوان یکی از نویسندگان فرهنگ دانشوران آغاز کرد و سهم بسزایی در نوشتن مدخل‌های مربوط به زندگی‌نامه «زنان»، «تاریخ‌نگاران، جغرافی‌دانان و سفرنامه‌نویسان» برعهده داشت. همچنین، با طرح «خاورشناسان» و نیز در تهیه و تدوین فرهنگ بسامدی غزلیات سعدی (با شادروان بانو دکتر مهین‌دخت صدیقیان) همکاری مؤثر داشت.

  از دیگر کارهای درخور توجه این پژوهنده فرهیخته، تصحیح مجلداتی از «ظفرنامه» حمداللّه مستوفی است، شامل مجلد دوم: خلفای راشدین و بنی‌امیه (چاپ‌شده)، مجلد پنجم: سلجوقیان (در دست چاپ) و بخشی از تاریخ مغول که در مرحله استنساخ باقی مانده است.

  روان‌شاد بانو باقری، به اقتضای سرشت جستجوگرش، در کنگره‌های مختلف، حضوری فعال داشت و مقاله قابل اعتنای ایشان در سمینار «قنات» در شهرستان یزد، در شمار مقاله‌های برگزیده قرار گرفت و تقدیرنامه دریافت کرد[۱].

  وفات

  ایشان در اواخر دی ماه سال 1383ش درگذشت[۲].

  پانویس

  1. ر.ک: پایگاه اینترنتی: پایگاه اطلاع‌رسانی حوزه، حوزه.نت
  2. ر.ک: بی‌نام، درگذشتگان: احمد آقایی، نازنین نظام شهیدی و عبدالله ارگانی

  منابع مقاله

  1. پایگاه اطلاع‌رسانی حوزه، حوزه نت
  2. بی‌نام، درگذشتگان: احمد آقایی، نازنین نظام شهیدی و عبدالله ارگانی، مجلات بخارا آذر و اسفند 1383 - شماره 39 و 40 (‎2 صفحه - از 324 تا 325).


  وابسته‌ها