الوراثة و الإستنساخ

از ویکی‌نور
الوراثة و الإستنساخ
NUR3228J1.jpg
پدیدآورانعبیدی، خالد فایق (نویسنده)
ناشردار الکتب العلمية، منشورات محمد علي بيضون
مکان نشربیروت - لبنان
سال نشر1426 ق یا 2005 م
چاپ1
موضوعقرآن - علوم قرآنی
زبانعربی
تعداد جلد1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏104‎‏ ‎‏ع‎‏2‎‏و‎‏4‎‏*
نورلایبمطالعه و دانلود
کتابخوانمطالعه و دانلود


الوراثة و الاستنساخ عنوان يازدهمين جلد از مجموعۀ «ومضات اعجازية من القرآن و السنة النبويه» نوشتۀ دكتر خالد فائق العبيدي و به زبان عربى است.

نویسنده در اين كتاب در پى اثبات اعجاز قرآن كريم در زمينه بيان مسائل مربوط به علم ژنتيك و نيز پرداختن سنت نبوى به اين نوع از مسائل مى‌باشد.در اين كتاب همچنين «نظريه تكامل» داروين كه ره‌آورد آن الحاد عده زيادى از مردم است مورد نقد قرار گرفته و موضوع «شبيه‌سازى» Coning نيز تحليل و بررسى مى‌شود.

مقايسه بين وراثت از ديدگاه اسلامى و ديدگاه علم و مراحل چندگانه تكوّن انسان، مهندسى ژنتيك و شبيه‌سازى انسان، تعريف لغوى و اصطلاحى واژۀ «استنساخ» یا همان شبيه‌سازى و انواع آن، مقايسه بين تكثير طبيعى و تكثير از طريق شبيه‌سازى، مشكلات و موانع فنى در مسير شبيه‌سازى و نيز فوائد مورد انتظار از آن، مشكلات قانونى و اجتماعى و نيز ديدگاه شرع در اين‌باره در فصل دوم اين كتاب مطرح شده است.

در فصل سوم ديدگاه قرآن كريم در مورد آفرينش انسه‌گانها و ردّ نظريه تكامل داروين با استناد به گفته‌هاى دانشمندان و متخصصان غربى بيان شده است.

در بخش ملحقات دو مكتب «داروينيسم» و «فرويديسم» تعريف و مشهورترين افراد اين مكاتب و مهمترين افكار و عقايد آنها، نقش يهود در تبليغ نظريه داروينيسم، داروينيسم جديد و...توضيح داده شده است.همچنين فتاواى شرعى در موضوعات تلقيح مصنوعى، شبيه‌سازى و بانك اعضاء بدن انسان در قسمتى ديگر از بخش ملحقات بيان شده است.

ساختار

كتاب مشتمل بر يك مقدمه و سه فصل ذيل و بخش ملحقات مى‌باشد:

الفصل الاول:الوراثة بين المنظور الاسلامى و العلم التطبيقى

الفصل الثاني:الهندسة الوراثية و الاستنساخ البشري

الفصل الثالث:الضربة القاضية للداروينية.

در بخش ملحقات عناوين ذيل مورد بحث واقع شده است:

ملحق(1):الداروينيه.

ملحق(2) الفرويدية

ملحق(3): فتاوى شرعية في التلقيح المصنوعى و الاستنساخ و نبوك الأعضاء.

در پايان هم ساير آثار مؤلف معرفى و فهرست مطالب كتاب آمده است.

نسخه‌شناسى

كتاب به قلم مهندس خالد فائق العبيدى نوشته و در قطع وزيرى با جلد شوميز در 117 صفحه براى اولین‌بار در سال 1426 هجرى قمرى-2005 ميلادى از سوی «دار الكتب العلمية» بيروت منتشر شده است.