النبي الأعظم من كتاب الغدير

از ویکی‌نور
النبي الأعظم من کتاب الغدیر
NUR02480J1.jpg
پدیدآورانامینی، عبدالحسین (نویسنده) شفیعی، محمدحسن (محقق)
عنوان‌های دیگرالغدیر فی الکتاب و السنه و الادب. برگزیده
ناشرسنابل
مکان نشرقم - ایران
سال نشر1427 ق
چاپ1
موضوعاهل سنت - دفاعیه‌ها و ردیه‌ها

شیعه امامیه - دفاعیه‌‏ها و ردیه‏‌ها

محمد(ص)، پیامبر اسلام، 53 قبل از هجرت - 11ق.

محمد(ص)، پیامبر اسلام، 53 قبل از هجرت - 11ق. - احادیث

محمد(ص)، پیامبر اسلام، 53 قبل از هجرت - 11ق. - کلمات قصار
زبانعربی
تعداد جلد1
کد کنگره
‏‎‏BP‎‏ ‎‏22‎‏/‎‏9‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏8‎‏ن‎‏2
نورلایبمطالعه و دانلود
کتابخوانمطالعه و دانلود



النبى الأعظم من كتاب الغدير اثر محمدحسن شفيعى شاهرودى، جلد اول از مجموعه «سلسلة الغدير الموضوعية» است. در اين مجموعه، كتاب گرانسنگ «الغدير» علامه امينى به نحو موضوعى و با زبان عربى، بازنويسى شده است. جلد اول اين مجموعه به معرفى پيامبر گرامى اسلام(ص) اختصاص يافته است.

نویسنده از مجموعه ارزشمند «الغدير» بخش‌هایى را كه مرتبط با پيامبر اعظم(ص) بوده گرد آورده است.

در مقدمه كتاب، حول پنج مطلب سخن گفته شده است كه عبارتند از: سال پيامبر اعظم(ص)، اركان اسلام، سوم پيامبر(ص) در كلمات مخالفين، مظلوميت پيامبر(ص) و حول مجموعه كتب «سلسله الغدير الموضوعيه».

سپس به موضوعات ذيل پرداخته شده است:

فضيلت پيامبر(ص)، همسران پيامبر(ص)، استحباب نامگذارى فرزندان به نام پيامبر(ص)، كلمات و رواياتى كه مستلزم پائين آوردن جايگاه نبوت است، اجتهاد در مقابل نصّ پيامبر اكرم(ص)، سلسله كذّابين و جاعلان حديث، مجموعه‌اى از احاديث موضوعه درباره فضيلت پيامبر اكرم(ص) و نيز مناقب خلفاء و معاويه، احاديث موضوعه در موضوع خلافت، جريان رحلت پيامبر اكرم(ص) و آنچه بر اهل‌بيت ايشان بعد از آن گذشت، داستان حجةالوداع و جريان غدير خم، روايت اين حديث شريف از ميان صحابه و تابعين، طبقات روات از علماء و نويسندگان كه درباره حديث غدير سخن گفته‌اند، انكار وفات پيامبر(ص) از سوى عمر، داستان غصب فدك، داستان سقيفه و...

موضوع زيارت حضرت رسول(ص) و توسل به ايشان و كلمات شريفه حضرت از ديگر موضوعاتى است كه در اين كتاب بدان‌ها پرداخته شده است.

در قسمت دوم مقدمه كه حول اركان اسلام است، محقق كتاب به اين مسأله مى‌پردازد كه چرا ولايت اساس و اصل در اسلام قرار گرفته است و در ادامه بحثى را در اصرار مخالفين بر مخالفت شديد بر اهل‌بيت(ع) و شیعیان آنها، ارائه مى‌كند.

در بخش چهارم از مقدمه، به اين مطلب پرداخته شده است كه رسول مكرم اسلام(ص) در زمان خويش هم مظلوم بودند.

وضعيت كتاب

پاورقى‌ها مربوط به ارجاع اسانيد و توضيح برخى از مطالب متن مى‌باشد.

در پايان كتاب فهرست محتويات، همچنين فهرست مصادر مورد تحقيق به ترتيب حروف الفبا ذكر شده است. به علاوه فهرست مصادرى كه مؤلف از آن‌ها استفاده نموده ولى در مصادر تحقيق ذكر نشده، در پايان كتاب آمده است.

منابع مقاله

مقدمه و متن كتاب.

وابسته‌ها