الإتقان في متشابهات القرآن

از ویکی‌نور
الاتقان فی متشابهات القرآن
NUR10614J1.jpg
پدیدآورانام بسام (نویسنده) ابن علی، نبیل عبدالحمید (مقدمه‌نويس)
ناشرمکتبة اولاد الشيخ للتراث
مکان نشرقاهره - مصر
سال نشر1423 ‌‎ق
چاپ1
شابک977-5986-79-6
موضوعقرآن - متشابهات و محکمات
زبانعربی
تعداد جلد1
کد کنگره
‏‎‏BP‎‏ ‎‏85‎‏/‎‏1‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏8‎‏الف‎‏2‎‏
نورلایبمطالعه و دانلود
کتابخوانمطالعه و دانلودالاتقان في متشابهات القرآن اثر خانم ام بسام در جمع‌آورى آيات مشابه قرآن به زبان عربى كه هدف آن آسانسازى و اتقان حفظ قرآن با نشان دادن تفاوت آيات مشابه می‌باشد

ساختار و گزارش محتوا

كتاب با آيات مشابه بر حسب ترتيب سوره‌هاى قرآن مرتب شده است كه ذيل هر سوره آيات مشابهى كه در آن سوره ذكر شده را بيان مى‌كند.

برای اين امر در ابتدا اولین آيه مشابه به ترتيب سوره و صفحه ذكر كرده و بعد از آن در سوره‌هاى ديگر اگر شبيه اين آيه وجود داشت آنرا به ترتيب ذكر مى‌كند به عنوان مثال آيه دوم سوره «حمد» با «الحمد لله» شروع شده كه در سوره‌هاى «انعام» آيه 1 و «كهف» آيه 1 و «ابراهیم» آيه 39 و «سبا» آيه 1 و «فاطر» آيه 1 نيز با كلمه «الحمد لله» شروع شده است كه در سوره‌هاى مذكور غير «حمد» در ترتيب آيات اين آيه ذكر نمی‌شود. و يا مورد ديگر مثلاًآيه «الم» كه در اول سوره بقره ذكر شده در سوره‌هاى آل عمران، عنكبوت، روم، لقمان و سجده نيز تكرار شده است ولى تنها جايى كه به اين آيه اشاره شده فقط در سوره بقره چون مقدم است بر ديگر سور است شاره كرده و در سوره‌هاى ديگر از آن ياد نكرده است.

قابل ذكر است كه در جمع‌آورى آيات مشابه فقط آن آياتى كه اول آن مشابه دارد را ذكر كرده و آياتى كه كلمات وسط آن مشابه دارد به دليل اينكه به شبهه افتادن قارى بخاطر اول آيه است نه وسط آيات، - بجز تعداد محدودى به خاطر اهميت آن، ذكر نكرده است.

دليل ديگر بر ذكر تشابه اول آيات در اين كتاب اين است كه قارى هميشه با اول آيات سؤال می‌شود نه وسط آيات.

در پایان كتاب نيز فهرست آيات، فهرست موضوعات و تصحيح اشتباهات وارد شده در متن را ذكر كرده است.

منابع مقاله

مقدمه و متن كتاب