إعادة اكتشاف ابن نفيس

از ویکی‌نور
(تغییرمسیر از إعادة اکتشاف ابن نفیس)
إعادة اکتشاف ابن نفیس
NUR15891J1.jpg
پدیدآورانزیدان، یوسف (نویسنده)
ناشرنهضة مصر
مکان نشرقاهره - مصر
سال نشر2008 م
چاپ1
موضوعابن نفیس، علی بن ابیالحزم، 607 - 687ق. - نقد و تفسیر ابن نفیس، علی بن ابیالحزم، 607 - 687ق. - کتاب‌شناسی
زبانعربی
تعداد جلد1
نورلایبمطالعه و دانلود
کتابخوانمطالعه و دانلود


اعادة اكتشاف ابن النفيس، به زبان عربى، اثر دكتر يوسف زيدان، در مورد نوآورى‌هاى پزشکى ابن نفيس است و به بررسى زندگانى او اختصاص دارد.

مؤلف در مقدمه مى‌گوید: «نزدیک بيست سال، به ابن نفيس و آثار خطى او مشغول بودم و دائم در پى جمع‌آورى مخطوطات آثار از گوشه و كنار دنيا بودم تا اينكه ده‌ها نسخه خطى از آثار او در پيش من جمع شد و از این میان، چهار اثر او را نيز منتشر نمودم»[۱].

وى در ادامه مى‌گوید: «در این میان دائماً در این فكر بودم كه نوشتارى مفصل پيرامون علاء‌الدين قرشى بنویسم و از زندگى و آثار او و از آنچه در طول این مدت آموخته بودم بنویسم؛ بنابراین، این اثر، خلاصه‌اى است از آنچه مد نظرم بود»[۲].

تدوین این اثر، در سال 1999م، به پایان رسيده است.

ساختار

اين اثر، داراى مقدمه، هفت فصل و یک ملحق است.

گزارش محتوا

در فصول هفت‌گانه کتاب، به مباحثى از قبيل «ملاحظه‌اى در مورد زمان ملقب شدن ابن نفيس به این لقب[۳] و تحقيقى درباره كنيه وى[۴]»، «نقد و بررسى أوفى التراجم[۵] (كتب تراجمى كه اخبار و احوال و سيره و ساير امور مربوط به مترجم‌له را به‌طور كامل به بحث گذارده است) و مناقشاتى پيرامون آنچه ابن فضل‌الله عمرى در کتاب «مسالك الابصار» ذكر كرده است»[۶]، «تجديد نظر در مورد ابن نفيس با مراجعات متعدد به آثار خطى و چاپى وى و تصویب شمارى از مباحث مربوط به او و اينكه آيا كنيه پدر او ابى‌حزم بوده يا ابى‌حرم[۷]، آيا وى نزد دخوار دانش آموخته است[۸] و آيا وى ازدواج كرده است؟[۹]»، «مطالبى پيرامون آثار ابن نفيس[۱۰]»، «ویژگى‌هاى روش علمى ابن نفيس و اينكه وى چگونه توانست به آن همه اكتشاف علمى دست پيدا كند»، «اهتمام سترگ ابن نفيس به امر تصنيف و تبویب[۱۱]» و «كوشش‌هاى ابن نفيس در علم منطق[۱۲]» پرداخته شده است.

در ملحق این اثر، عكس‌هایى از نسخ خطى آثار ابن نفيس آورده شده است[۱۳].

دكتر يوسف زيدان، از جمله كسانى است كه ده‌ها سال به مطالعه و تحقيق آثار ابن نفيس اشتغال دارد؛ ازاين‌رو، شايسته است برای شناسايى ابن نفيس، به نوشته‌هاى او مراجعه شود. کتاب «اعادة اكتشاف ابن النفيس»، خلاصه‌اى از اندوخته‌هاى دكتر يوسف زيدان پيرامون ابن نفيس است كه هم نگاشته‌اى ارزنده پيرامون زندگى و آثار ابن نفيس است و هم الگویى است برای كسانى كه قصد مطالعات تاريخى پيرامون شخصيت‌هاى ممتاز را دارند.

وضعيت کتاب

اين اثر در سال 2008م، توسط مؤسسه چاپ و نشر نهضة مصر، در 196 صفحه، چاپ و منتشر شده است. فهرست مصادر و مراجع خطى و چاپى و نيز فهرست موضوعات کتاب در آخر آن ذكر شده است.

پانويس


منابع مقاله

مقدمه و متن کتاب

وابسته‌ها