أهل‌البيت عليهم‌السلام في المكتبة العربية‌

از ویکی‌نور
أهل‌البيت عليهم‌السلام في المكتبة العربية‌
NUR03284J1.jpg
پدیدآورانمؤسسة آل‌ البيت عليهم‌السلام لاحياء التراث (اعداد) طباطبایی، سید عبدالعزیز (نویسنده)
ناشرمؤسسة آل البیت علیهم‌السلام لإحیاء التراث
مکان نشرقم - ایران
سال نشر1417 ق
چاپ1
شابک964-319-032-3
موضوعائمه اثناعشر - کتاب شناسى خاندان نبوت - کتاب‌شناسی
زبانعربی
تعداد جلد1
کد کنگره
‏Z‎‏ ‎‏7835‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏5‎‏ط‎‏2‎‏ ‎‏1376
نورلایبمطالعه و دانلود
کتابخوانمطالعه و دانلود


أهل‌البيت عليهم‌السلام في المكتبة العربية‌ تألیف عبدالعزیز طباطبایی، از جمله آثار معاصر است که در آن مجموعه آثار مؤلفان غير شيعى درباره اهل‌بيت جمع‌آورى و کتاب‌شناسى شده است. مؤلف این اثر كه از کتاب‌شناسان و فهرست نویسان مشهور در عصر حاضر است در مقدمه کتاب مى نویسد: این مجموعه، منحصر به كتب عربى است چون اگر كتب فارسی و اردو و تركى و زبانهاى ديگر در این موضوع جمع‌آورى شود فراوان خواهد بود. از سویى ديگر این کتاب‌شناسى به كتبى پرداخته كه (تمام آن) اختصاص به اهل‌بيت دارند و اگر كتبى را كه بخشى از آنها به این موضوع پرداخته، در نظر بگيريم باز هم فراوان خواهد شد. همه این مطالب وقتى جالب تر است كه فشار مخالفان اهل‌بيت و اوضاع و شرايط سخت نسبت به ترویج و تبليغ زندگى آن بزرگان را در نظر بگيريم.

اين اثر به كتب شیعیان درباره اهل‌بيت نمى‌پردازد و محدود به زمان خاصى نيست. همچنين محدود به كتب چاپ شده نيست بلكه كتبى را كه در فهرست‌هاى مختلف آمده معرفى كرده است.

روش تأليف

به دليل تبحّرى كه مؤلف این کتاب علامه عبدالعزيز طباطبائى در موضوع کتاب‌شناسى و نسخه شناسى دارد، ضمن معرفى آثار به نسخه‌هاى موجود آنها در کتابخانه‌هاى جهان هم اشاره مى‌كند.

ترتيب معرفى كتب در این اثر، بر اساس نام الفبايى کتاب‌هاست و پس از آن نام و نسب مؤلف و گاه معرفى اجمالى او را در پى آورده است.

اين کتاب پيش تر به صورت مقالاتى پيوسته در مجله تراثنا منتشر شده و بعد از درگذشت نویسنده آن، به صورت کتاب منتشر شد.

معرفى مؤلفان گاه به شرح حال مفصل آنان تبديل شده است مثلاً به مناسبت معرفى کتاب مناقب امیرالمؤمنين نوشته اعمش كه آلوسى از آن خبر داده، صفحات زيادى را به شرح حال اعمش اختصاص داده است. همچنين در مواردى به ديگر آثار یک مؤلف اشاره مى‌كند.

معرفى نسخه‌هاى خطى یک اثر كه این کتابشناس بزرگ به آنها اشاره كرده برای تحقيق و تصحيح آثار و مراجعه محققان سودمند خواهد بود.

منابعى كه مؤلف در معرفى آثار مربوط به اهل‌بيت از آنها استفاده كرده است متعددند. به گفته خود وى در مقدمه، این کتاب‌ها را در طول مطالعاتش از قديم جمع‌آورى كرده و ظاهراً در صدد بيان معرفى منابع در پایان اثر نبوده است بخصوص كه این کتاب پس از درگذشت مؤلف سامان يافته است.

بنابر این منابع این اثر عبارتند از کتاب‌هاى متعددى كه مؤلف نام آنها را هنگام معرفى هر اثر ذكر كرده است.