أسماء المغتالين من الأشراف في الجاهلية و الإسلام

از ویکی‌نور
أسماء المغتالین من الأشراف في الجاهلیة و الإسلام
NUR10145J1.jpg
پدیدآورانابن حبیب، محمد بن حبیب (نویسنده) حسن، سید کسروی (محقق)
عنوان‌های دیگرکنی الشعراء و من غلبت کنیته علی اسمه
ناشردار الکتب العلمیة، منشورات محمد علي بيضون
مکان نشربیروت - لبنان
سال نشر1422 ق یا 2001 م
چاپ1
موضوعاسلام - سرگذشت نامه

اشراف - عربستان

شاعران عرب - فهرست‏ها
زبانعربی
تعداد جلد1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏21‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏2‎‏الف‎‏5
نورلایبمطالعه و دانلود
کتابخوانمطالعه و دانلود


اسماء المغتالين من الاشراف في الجاهلية و الاسلام و يليه كنى الشعراء، به زبان عربى، در قرن سوم هجرى، توسط محمد بن حبيب بغدادى تأليف شده است.

کتاب، حاوى نام بزرگانى است كه از روى خدعه و نيرنگ به قتل رسيده‌اند(ترور شده‌اند) و نيز مشتمل است بر كنيه شعراء و كسانى كه غالباً با كنيه از آنها ياد مى‌شده است.

ساختار

کتاب، در واقع مشتمل بر دو بخش مستقل(دو کتاب) است. بخش اول، داراى دو باب و شامل 128 نام از اسامى ترورشدگان است و بخش دوم، مشتمل بر 365 كنيه از شعراء و آنهایى كه غالباً با كنيه ياد مى‌شده‌اند، است.

گزارش محتوا

مؤلف، هيچ مقدمه‌اى را بر کتاب خود ننوشته تا معلوم شود هدفش از این تأليف چه بوده است، لذا روشن نيست كه کتاب را از اول با همین شكلى كه دارد تدوین نموده يا اينكه آنچه نوشته تنها يادداشت‌هایى پراكنده و ناقص بوده كه قصد كامل كردن و نظم دادن به آنها را داشته، ولى اجل به وى مهلت نداده است.

وى، نام همه پادشاهان يا شعراء يا بزرگانى را كه قبل از وى بوده‌اند و به نيرنگ كشته شده‌اند، ذكر نكرده است و در مواردى نام كسانى را كه در نبرد به شهادت رسيده‌اند، در زمره نام ترورشدگان و كسانى كه از روى نيرنگ كشته شده‌اند، ذكر كرده است.

وى، در یک واقعه كه چندين نفر از روى خدعه كشته شده‌اند، نام برخى را آورده و از بعضى، هيچ يادى ننموده است.

ابواب کتاب، هم‌آهنگ و منسجم نيست و از نظم خاصى پيروى نمى‌كند، چنان‌كه در ذكر اسامى، تابع ترتيب خاصى نمى‌باشد؛ يعنى نه به ترتيب حروف الفبا بوده و نه تاريخ افراد را مد نظر داشته است.

اولین كسى كه وى، از میان مغتالين، معرفى كرده و به شرح حالات او پرداخته، جذيمة الابرش است[۱]. وى، اولین كسى است كه اسباب پادشاهى در سرزمین عراق، برای او فراهم گرديد. وى، به هنگام رویارویى با عمرو بن الظّرب، او را به قتل رساند، ولى دختر عمرو كه زبّاء نام داشت، بعد از پدر خود به حكومت رسيد. او، به تلافى قتل پدرش، با پيشنهاد خواهرش، خدعه‌اى انديشيد و نامه‌اى به جذيمه نوشت و وى را به سوى خویش فراخواند و به قتلش رساند.

برخى از افراد ديگرى كه مؤلف، از آنها ياد كرده عبارتند از:

حسان بن تبع[۲]، عمليق مالك طسم[۳]، اسود بن عفار[۴]، عامر الضّحيان[۵]، زهير بن عبدشمس[۶]، حارث بن كعب[۷]، داوود بن هبالة بن عمرو[۸]، همام بن مرة[۹]، جساس بن مرة[۱۰]، عمرو و برادرانش(بنو زبان ذهلى)[۱۱]، عمرو بن مسعود[۱۲]، خالد بن جعفر بن كلاب[۱۳]، الفطيون [۱۴]، لخنيعة ينوف ذو شناتر الحمیرى، الصمة الاكبر[۱۵]، عدى بن زيد بن ايوب[۱۶]، عروة الرحال بن عتبة[۱۷]، كعب بن عبداللّه النمرى[۱۸]، كعب بن الاشرف[۱۹]، سلام بن ابى الحقيق[۲۰]، بشر بن براء بن معرور انصارى[۲۱]، رفاعة بن قيس جشمى[۲۲]، ابو ازيهر بن انيس[۲۳]، المجذر بن ذيار[۲۴] و...

از میان كسانى كه با كنيه مشهور بوده‌اند، اولین كسى كه از وى ياد شده است، جناب ابوطالب است كه اسم شريفش، عبدمناف بن عبدالمطلب بوده است.

برخى ديگر از این كسان عبارتند از:

ابوسفيان (مغيرة بن حارث)، ابوذهل(وهب بن ربيعه)، ابوعزة(عمرو بن عبدالله)، ابوبكر، ابوالاسود، ابومهوس، ابوسماك، ابوالصقر و..[۲۵].

وضعيت کتاب

کتاب، داراى دو نوع فهرست است: یکى، با ترتيبى كه مؤلف آورده است و ديگرى، به ترتيب حروف ابجد. محقق کتاب، آقاى سيد‌ ‎بن كسروى بن حسن است كه در ذيل بعضى اشخاص و اماكن، پاورقى‌هاى مفصلى كه بعضاً به چند صفحه مى‌رسد، آورده است.کتاب، توسط دار الكتب العلمیة در بيروت لبنان، در سال 1422ق، به چاپ رسيده است.

پانويس


منابع مقاله

مقدمه و متن کتاب

وابسته‌ها