مناسك الحج (ابهام زدایی)

  از ویکی‌نور

  مناسك الحج ممکن است عنوان برای کتاب‌های ذیل باشد:
  • مناسك الحج (فیاض) کتابی است مطابق با فتاوای آیت‌الله محمداسحاق فیاض (معاصر)، به زبان عربی که در آن مسائل و احکام فقهی فریضه حج به سبک رساله‌های عملیه بیان شده است.

  • مناسك الحج آیت‌الله خامنه‌ای (مشعر) اثر آیت‌الله خامنه‌ای، رساله‌ای است پیرامون مناسک و اعمال حج و عمره. ازآنجاکه پیش از این، نسخه چاپ‌شده این کتاب در سال 1421ق/2001م، معرفی شده است، در این نوشتار، به معرفی نسخه‌ای پرداخته شده که در سال 1426ق/2005م، توسط انتشارات مشعر، به چاپ رسیده است.

  • مناسک حج (روحانی) اثر آیت‌الله محمدصادق روحانی (معاصر)، کتابی است یک‌جلدی به زبان فارسی با موضوع فقه کاربردی جعفری. نویسنده در این کتاب مانند اکثر کتاب‌های مناسک حج به بیان اقسام حج و احکام واجب و مستحب این عمل عبادی-سیاسی پرداخته و در پایان کتاب، ادعیه و زیارات مربوط به این سفر را ذکر کرده است.  • مناسک حج مطابق با فتاوای حضرت آیت‌الله‌العظمی امام خمینی كتابى است پيرامون مناسك و آداب حج، مطابق با فتاواى امام خمينى(ره) كه توسط مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام خمينى(ره)، به زبان فارسى، عرضه شده است. نام كامل اين كتاب، عبارت است از: «مناسك حج مطابق با فتاواى حضرت آيت‌الله‌ امام خمينى سلام‌الله‌عليه، به ضميمه ترجمه بعضى از مسائل حج تحرير الوسيلة و حدود 550 مسئله جديد»


  • منتخب مناسک حج كتابى است به زبان فارسى بر اساس فتاوى امام خمينى(ره) و حواشى تعدادى از مراجع عظام، كه به كوشش معاونت آموزش و تحقيقات بعثه مقام معظم رهبرى در امور حج و زيارت گردآورى شده و با تحقيق حسامى، عرضه شده است.  • گزیده مناسک حج اثر جمعى از پژوهشگران، مجموعه‌اى است از مهم‌ترين مسائل حج تمتع و عمره مفرده.