دانشنامه (ابهام‌ زدایی)

  از ویکی‌نور

  دانشنامه ممکن است عنوان برای نرم‌افزار یا کتاب‌های ذیل باشد:

  • نرم‌افزار دانشنامه تفسیر طبری متن کتاب تفسیر طبری (چاپ دارالهجر)، اثر مورخ و مفسر نامی جهان اسلام، محمد بن جریر طبری و طبقه‌بندی مطالب کتاب به صورت دانشنامه‌ای در چهار سرفصل: مباحث، اعلام، کلیدواژه‌ها و آیات... این نرم‌افزار مشتمل است بر کتابخانه، مشابه‌یاب، دانشنامه، آیات در کتب، قرآن کریم، پژوه‌نگار، لغت‌نامه و کتاب‌شناسی که در قالب کتابخانه استاندارد عرضه شده است.


  • نرم‌افزار دانشنامه تاریخ تشیع مجموعه‌ اطلاعات ارزنده‌ای درباره مذهب تشیع و فعالیت‌های شیعیان از زمان پیدایش این مذهب تا قرن حاضر، در قالب بخش‌های مختلفی چون کتابخانه، درختواره، بانک مقالات، نگارخانه و مشاهیر و دانشمندان در 304 عنوان کتاب در 394 جلد


  • نرم‌افزار دانشنامه علوم قرآن (مشکاةالأنوار2) قسمت کتابخانه این نرم‌افزار با حدود 681 عنوان کتاب در بیش از 900 جلد از مهم‎ترین منابع علوم قرآن به دو زبان فارسی و عربی به قلم قرآن‎‌پژوهان شیعی و سنی و مسیحی در گستره زمانی از قرن نخست تا زمان معاصر با امکانات پژوهشی و جستجوی ساده و پیشرفته ارائه گردیده است.

  • دانشنامه فاطمی مجموعه‌ای است از حوادث زندگی حضرت زهرا(س) به همراه اوصاف، فضائل و ویژگی‌های ایشان که به همت پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و زیر نظر علی‌اکبر رشاد منتشرشده است.


  • دانشنامه مطبوعات ایران مشتمل بر بیش از دویست مدخل(مقاله) درباره مطبوعات ایران از آغاز تاکنون است که تألیف آن زیر نظر دکتر محمدجعفر محمدزاده و از سوی مؤسسه دانشنامه مطبوعات ایران با همکاری جمعی از پژوهشگران و علاقمندان این حوزه تدوین، تألیف و در سال 1393 منتشر شده است.
  • رساله منطق دانشنامه علائی يكى از پنج بخش كتاب دانش‌نامه علايى است كه به زبان فارسى، توسط بوعلى سينا و به خواسته علاء الدولة ابوجعفر محمد بن دشمن زيار بن كاكويه از بنى كاكويه، تأليف شده است.


  • الهیات دانشنامه علائی بخشى از كتاب دانش‌نامه علائى است كه بوعلى سينا آن را در دوران اقامتش در اصفهان كه از سال چهار صد و دوازده تا چهار صد و بيست و هشت هجرى بوده، به دستور علاء‌الدوله ابوجعفر محمد بن دشمنزيار بن كاكويه نوشته است اين كتاب به زبان فارسی درى است.  • دانشنامه اصولیان شیعه تأليف محمدرضا ضميرى، از جمله آثار فارسى با موضوع علم اصول فقه است. اثر حاضر ضمن برشمردن اصوليان شيعه، مهم‌ترين آنان را كه در تحولات اصول نقش محورى داشتند بررسى كرده است. اهميت اين اثر به جهت ابتكارى بودن و سابقه نداشتن نمونه‌هاى ديگر است.


  • دانشنامه احاديث پزشکی مجموعه‌اى از احاديث اهل‌بيت(ع) پيرامون دانش پزشکى و درمان بيمارى‌هاى جسمى است كه به كوشش محمد محمدى رى شهرى تدوين و تنظيم شده است. اين اثر يكى از مفصل‌ترين نگاشته‌هاى طب روايى است كه از منابع روايى شيعه و اهل سنت تدوين يافته است.


  • دانشنامه تاریخ اثر محمود طلوعى است که به زبان فارسى در دوران معاصر نوشته شده است. کتاب، شرح فشرده و گزیده‌اى از رویدادهاى مهم تاریخى، تاریخ کشورهاى جهان و تراجم احوال شخصیت‌هاى تأثیرگذار تاریخ اعم از چهره‌هاى سیاسى، مذهبى، علمى، ادبى و هنرى است.
  • دانشنامه فقه پزشکی اثر محمدعلی قاسمی، مجموعه‌اى نسبتاً فراگیر از مسائل فقه پزشکى است که با روشى اجتهادى تبیین شده تا بدین‌‌وسیله، به اساتید و دانش‌پژوهان این رشته به‌طور خصوص و دانشوران فقه به‌طور عموم، کمکى شده و گامى در راستاى رشد فقه و اجتهاد برداشته شود.


  • دانشنامه مزدیسنا نگارش جهانگیر اوشیدری، فرهنگ توضیحی اصطلاحات مربوط به کیش زرتشت اس. نویسنده نگاشتن این اثر را گستردگی حوزه دین زرتشت، و گردآوری همه اصطلاح‌ها در کاری واحد به‌صورت مختصر و در نتیجه، ارائه کتابی دانسته که بتواند به‌صورت یکجا پاسخ‌گوی نیاز و پرسش‌های علاقه‌مندان به حوزه فرهنگ ایران و دین زرتشت باشد.