جهاد (ابهام زدایی)

  از ویکی‌نور

  جهاد ممکن است عنوان برای کتاب‌های ذیل باشد:

  • ثلاث رسائل في الجهاد از آثار مقام معظم رهبری، متن عربی و ویرایش‌شده 3 رساله امان، صابئه و مهادنه است. این مباحث بعد از تدریس مبحث جهاد در درس خارج فقه سال‌های 1369-‌1373ش، بازنگری و نگارش شده است. ابتکارهای ارزنده نویسنده در کتاب حاضر، پاسخی اجتهادی و روشن به شبهات دشمنان در موضوع سرنوشت‌ساز جهاد است. بنا بر گواهی فقیهان خبره، مباحث این اثر، از منظر فقه کاربردی و حکومتی و نظام‌سازی اسلامی، ارزشی فوق‌العاده دارد و زیربنای فتاوای مهمی مانند حرمت تولید، نگهداری و به‌کارگیری سلاح هسته‌ای است.


  • جهاد، اثر آیت‌الله حسین نوری همدانی (متولد 1304ش)، پیرامون نظرات فقهی ایشان درباره مسأله جهاد برگرفته از سلسله دروس معظم‌له است. مطالب کتاب، به عنوان یکی از بحث‌های آیت‌الله همدانی، در حوزه مقدسه قم، مطرح گردیده و پس از اینکه برخی از فضلا، آن را از نوار پیاده کرده‌اند، کلیه مطالب از ابتدا تا به آخر، مورد مطالعه ایشان قرار گرفته و آن قسمت از مباحث که به‌واسطه داشتن مبانی استدلالی عمیق، لازم بود تنها در جلسات بحثی حوزه علمیه، مطرح شود، جدا شده و بقیه، به‌صورت کتاب حاضر، در اختیار جامعه اسلامی، قرار گرفته است.


  • جهاد اسلامی، جمع دو کتاب از شهید مطهری در یک کتاب است؛ هر دوی این کتاب‌ها از قالب سخنرانی به‌صورت نوشتاری درآمده‌اند. کتاب حاضر دارای دو بخش ا ست. بخش اول، تنظیم‌شده سه جلسه بحث و انتقاد درباره جهاد اسلامی توسط شهید آیت‌الله مطهری در انجمن اسلامی پزشکان در بهار و تابستان 1350ش است. این بخش قبلا به‌صورت مستقل تحت عنوان «جهاد اسلامی و آزادی عقیده» منتشر شده و چاپ اول آن در سال 1394 بوده و بعد از آن چند نوبت تجدید چاپ شده است. در این مباحث به مسائلی متمایز از مسائل بخش دوم نیز پرداخته شده است؛ مانند: کتب ضلال، تفتیش عقاید و آزادی منتقد و مخالف در اظهار نظر که شامل نکات بدیعی است.


  • جهاد و دفاع در قرآن اثر فارسى مركز تحقيقات اسلامى معاونت متون آموزشى و كمك‌آموزشى، در موضوع بررسى آياتى است كه پيرامون جهاد و دفاع نازل شده است.


  • جهاد در آیینه روایات توسط جناب آقاى مصطفى آخوندى گردآورى و به كوشش پژوهشکده تحقيقات اسلامى قم در دو جلد تدوين شده است، به صورت موضوعى، روايات مربوط به جهاد و دفاع را بررسى كرده و شرح كوتاهى درباره موضوعات آن ارائه مى‌كند.  • جهاد در آیینه قرآن توسط جناب آقاى على تقى‌زاده اكبرى گردآورى و به كوشش پژوهشكده تحقيقات اسلامى قم تدوين شده است، به شرح پيام‌ها و مفاد آيات قرآنى مرتبط با جهاد، به شيوه موضوعى پرداخته و در دو مجلد چاپ گرديده است.  • جبهه و جهاد اکبراثر استاد مظاهرى از دانشمندان معاصر و به زبان فارسى است كه حاصل 22 درس از جلسات سخنرانى وى مى‌باشد كه در محل سپاه پاسداران انقلاب اسلامى قم و به در خواست و همت مركز بررسى و تحقيقات عقيدتى سياسى سپاه پاسداران در ايام ماه مبارک رمضان 1404ق تشكيل شده و توسط اين مركز از نوار پياده و پس از بازبينى معظم له به چاپ رسيده است.


  • كتاب الجهاد (عبدالله بن مبارک) اثر عبدالله بن مبارک (متوفی 181ق)، کتابی است یک‌جلدی به زبان عربی با موضوع فقه و روایات اسلامی. به گزارش تراجم‌نویسان این اولین اثری است که به‌صورت مستقل در باب جهاد نوشته شده است و پیش‌ازاین، مباحث جهاد به‌عنوان یک باب در میان کتاب‌ها مطرح می‌شده است. مقدمه، تحقیق و تعلیقات کتاب از دکتر نزیه حماد است.
  • رسایل و فتاوای جهادی اثر محمدحسن رجبی، کتابی است یک‌جلدی به زبان فارسی با موضوع فقه و علوم سیاسی. نویسنده در این اثر به صدور فتاوای جهادی علمای مسلمان و نقش آن‌ها در نهضت‌های اسلامی در میان سال‌های 1785 تا 1920 میلادی پرداخته است.