بغداد (ابهام زدایی)

از ویکی‌نور

بغداد ممکن است عنوان برای کتاب‌های ذیل باشد:  • تاریخ بغداد يا تاريخ مدينة السلام، اثر عربى عالم قرن پنجم، احمد بن على خطیب بغدادى، با مقدمه و تحقيق مصطفى عبدالقادر عطا الأهرام، به تشريح حال عالمان، محدّثان و بزرگان بغداد پرداخته است.

  • أبهی المداد في شرح مؤتمر علماء بغداد تأليف مقاتل بن عطيه از علماى قرن پنجم است كه توسط شيخ محمّد جمیل حمّود در سال 1423ق شرح و تحقيق شده است كه پيرامون امامت و خلافت و این كه تشيع بدعتى در اديان نيست، بلكه دين رسول اكرم(ص) است كه در خلال یک مناظره تاريخى در عهد ملك‌شاه سلجوقى و وزيرش خواجه نظام‌الملك قرن پنجم بين علماى اهل تسنّن و تشيع صورت گرفته، بيان شده است.
  • بغداد (چند مقاله در تاريخ و جغرافيای تاريخی) کتابى حاوى چهار مقاله تحقیقى ارزشمند در زمینه تاریخ و جغرافیاى تاریخى بغداد است. بغداد از این جهت داراى اهمیت است که شناخت درست از اوضاع و احوال سیاسى، اجتماعى و فرهنگى حکومت پانصد ساله عباسى بدون آگاهى کامل از شهر بغداد ممکن نیست.


  • شقاوات بغداد في العصر الماضي مجموعه مقالاتی نه چندان منظم از آثار یونس‌ سعید بغدادی شامل چند مقاله که ابتدا در مجله قرندل سال 1957م. و بعد در روزنامه العهد الجدید منتشر شده است. در این کتاب، توضیحاتی درباره وضعیت گروهی خشن و شرور به نام شقی‌ها و شقاوت‌های آنان در شهر بغداد و پناهگاه‌ها و نزاع‌ها، سلاح‌ها و اشعار و حکایتهایشان در دوران گذشته بیان شده است.


  • زندگی سیاسی و فرهنگی شیعیان بغداد تأليف دكتر سيد حسن موسوى، از جمله آثار فارسى تاريخ‌نگارى محلى است كه زندگى شیعیان بغداد را تا زمان انقراض آل‌بويه مورد بررسى قرار داده است.