التعليقة الاستدلالية علی تحرير الوسيلة

  از ویکی‌نور
  التعلیقة الاستدلالیة علی تحریر الوسیلة
  التعليقة الاستدلالية علی تحرير الوسيلة
  پدیدآورانموسوی خمینی، سید روح‌الله (نویسنده) تجلیل تبریزی، ابوطالب (حاشيه نويس)
  عنوان‌های دیگرتحریر الوسیله. حاشیه
  ناشرمؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)
  مکان نشرتهران - ایران
  سال نشر1379 ش
  چاپ1
  موضوعخمینی، روح الله، رهبر انقلاب و بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران، 1279 - 1368. تحریر الوسیله - نقد و تفسیر فقه جعفری - رساله عملیه
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏18‎‏3‎‏/‎‏9‎‏ ‎‏/‎‏خ‎‏8‎‏ ‎‏ت‎‏3032
  نورلایبمطالعه و دانلود
  کد اتوماسیونAUTOMATIONCODE00074AUTOMATIONCODE

  التعليقة الاستدلالية علی تحرير الوسيلة تألیف آیت‌‌الله شيخ ابوطالب تجليل تبريزى

  كتاب "تحرير الوسيلة" بهترين وسيله‌ايست كه يك مكلف در سير و سلوك خويش می‌تواند از آن بهره جويد، كتابى با پيوندى استوار و شيوه‌اى شايسته، چه اينكه به خوبى وظيفه عملى فرد را مشخص ساخته و وظايف مكلفين را به درستى تشخيص داده است، و اين نيست مگر با اتكا بر دو دليل: دليل اجتهادى و دليل فقاهتى، كه هر دو از كتاب و سنّت سرچشمه گرفته‌اند.

  اگر شهيد اوّل قدّس‌اللَّه‌نفسه‌الزكيّة كتاب "اللمعة الدمشقيّة" را در زندان نوشت، امام عظيم الشأنمان نيز كتاب تحرير الوسيله را در روزهاى تبعيد در شهر بورساى تركيه نوشت، در حاليكه غير از سه كتاب "وسيلة النجاة" و"العروة الوثقی " و "وسائل الشيعه" كتابى در دسترس نداشت.

  بله غير از اين سه كتاب در دست نداشت اما اگر نفس متعاليش خزانه علوم حقه نبوده و قلبش منزلگاه الهامات و اخبار ربانى نمى‌بود چنين كتاب جاودانه‌اى آن هم در آن شرايط دشوار پديد نمى‌آمد.

  نظر به اهمّيت اين كتاب، بسيارى از علما و فقها به شرح و تعليق آن پرداخته‌اند.

  كتاب حاضر نيز تعليقه‌اى استدلالى بر"تحرير" به حساب مى‌آيد، كه نوشته آیت‌‌الله شيخ ابوطالب تجليل تبريزى دام بقائه مى‌باشد.

  مصنف درباره اين كتاب چنين مى‌گويد: اين تعليقاتى است كه بر بعضى مسائل كتاب "تحرير الوسيلة" نوشته عالم الهى، فقيه حكيم، امام نهضت اسلامى عصر، آية العظمى خمينى، اعلى اللَّه مقامه نوشته‌ام. و در آن آنچه را كه در مسائل به نظر قاصرم آمده آورده‌ام.

  چاپ كتاب

  تصحيح و تحقيق و چاپ كتاب را چاپخانه مؤسّسة عروج عهده‌دار شده است.

  وابسته‌ها