الأربعون حديثاَ (ابهام زدایی)

  از ویکی‌نور

  الأربعون حديثاَ ممکن است عنوان برای کتاب‌های ذیل باشد:

  • الأربعون حديثاَ (الشهيد الاول) مرحوم شهيد اول چنان كه خود مى‌نويسد این كتاب را در راستاى عمل به حديث شريف نبوى كه فرمودند: «من حفظ على أمتي أربعين حديثا ينتفعون بها بعثه اللّه يوم القيامة فقيها عالما» به رشتۀ تحرير درآورده است.أربعين‌نويسى در بين عالمان اسلامى با تأسى به این فرمايش رواج فراوان يافته است و ايشان در این خصوص مجموعه‌هایى گران‌بها از سخنان معصومين عليهم‌السلام را در قالب چهل حديث فراهم آورده‌اند.


  • شرح چهل حدیث (اربعین حدیث) تأليف امام خمينى (قده)، شرح چهل حديث اخلاقى است كه به زبان پارسى نگاشته شده است. مؤلف به بيان مسائل اخلاق علمى، اهتمام كمترى نشان داده است و بيشتر همت خويش را در بيان مطالب اخلاق عملى و مواعظ و دستورالعمل‌هاى عرفانى و دقايق توحيد قرآنى به كار گرفته است.


  • شرح چهل حدیث (اربعین حدیث) (موسوعه، جلد 46) از آثار نوشتارى امام خمينى(رض) به زبان فارسى و موضوعش شرح و تفسير اخلاقى و عرفانى برخى از احاديث اهل‌بيت(ع) است كه نویسنده نگارش آن را در عصر روز جمعه، چهارم محرم الحرام 1358ق، برابر با 5 اسفند 1317ش، به انجام رسانده است.

  • چهل حدیث حج اثر حسين انصاريان (متولد خوانسار، 1323ش) است كه نویسنده در آن، تعدادى از روايات اهل‌بيت عصمت و طهارت(ع) را در زمينه حكمت‌ها و اسرار مناسك و آداب فريضه بزرگ الهى حج به‌صورت تحليلى توضيح داده است.


  • چهل حدیث سیره سجادی عنوان کتابی است یک جلدی به زبان فارسی و عربی که با کوشش محمود شریفی در گردآوری 40 حدیث از سیره امام سجاد(ع) پدید آمده است. شریفی در این اثر این چهل حدیث را در سه قسمت مجزا به این ترتیب ذکر کرده است: سیره عبادی امام سجاد(ع)، سیره مردمی امام سجاد(ع) و سیره شخصی و خانوادگی امام(ع).