مائة منقبة من مناقب أميرالمؤمنين علي بن ابي‌طالب و الأئمة من ولده عليهم‌السلام من طريق العامة

  از ویکی‌نور

  مائة منقبة من مناقب أمير المؤمنين علي بن ابی‌طالب و الأئمة من ولده عليهم‌السلام من طریق العامة
  مائة منقبة من مناقب أميرالمؤمنين علي بن ابي‌طالب و الأئمة من ولده عليهم‌السلام من طريق العامة
  پدیدآورانمدرسه الامام المهدی علیه‌السلام (محقق) ابن شاذان، محمد بن احمد (نویسنده)
  ناشرمدرسة الإمام المهدي (علیه‌السلام‏)
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1407 ق
  چاپ1
  موضوعائمه اثناعشر - احادیث

  ائمه اثناعشر - فضایل - احادیث

  احادیث شیعه - قرن 5ق.

  علی بن ابی‌طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. - فضایل - احادیث
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏37‎‏/‎‏4‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏2‎‏م‎‏2
  کد اتوماسیونAUTOMATIONCODE01536AUTOMATIONCODE

  مائة منقبة من مناقب أمير المؤمنين علي بن ابي‌طالب و الأئمة من ولده عليهم‌السلام من طريق العامة معروف به فضائل ابن شاذان است كه ابوالحسن محمد بن احمد بن على، معروف به ابن شاذان قمى و از بزرگان شيعه در قرن چهارم و پنجم هجرى آن را تأليف كرده است.

  برخى اين كتاب را همان «إيضاح دفائن النواصب في مأة منقبة من مناقب علي بن أبي‌طالب» دانسته‌اند. اما شيخ آقا بزرگ مأة منقبة را كتابى در فضائل اهل‌بيت عليهم‌السلام و إيضاح دفائن النواصب را كتابى ديگر از ابن شاذان و در ردّ مخالفين اهل‌بيت و شيعه مى‌داند. نسخه اين كتاب تا قرن 14 ه‍- در كتابخانه حاج ميرزا يحيى اصفهانى موجود بوده اما هم اكنون اثرى از آن يافت نمى‌شود.

  اهميت

  كتاب حاضر از منابع مهم روايى شيعه است كه بزرگانى چون ابوالفتح كراجكى، سيد ابن طاووس، علامه مجلسى، سيد هاشم بحرانى و علامه امينى احاديث در كتب خود از آن نقل كرده‌اند.

  مؤلف از ميان اخبار متعدد، يكصد روايت را گلچين كرده و اين امر باعث شده رواياتى بسيار زيبا و بشارت دهنده به شیعیان جمع‌آورى گردد. مهم‌تر از آن، مقبوليت كتاب نزد مخالفان است. چنانكه بزرگانى از اهل تسنن به آن اعتماد كرده و مطالب و روايات آن را در كتاب‌هايشان آورده‌اند، مانند خوارزمى در دو اثرش مناقب و مقتل الحسين عليه‌السلام، ابوعبيدالله شافعى در كفاية الطالب، حموينى در فرائد السِمطين.

  روش تأليف

  مؤلف بر آن بوده كه تنها از روايات اهل سنت در فضائل اهل‌بيت استفاده نمايد و چنين كرده است.

  مؤلف نظم خاصى براى ذكر احاديث قرار نداده و تنها ترتيب مشخص براى كتاب همان عنوان روايات صدگانه است.

  محقق كتاب با افزودن مطالبى مفصل، حجم آن را اصل متن بيشتر كرده است.

  در اين تحقيق تمام نسخه‌بدل‌هاى چند نسخه خطى مطابقت داده شده و هر يك از روايات به نقل از چندين منبع روايى آدرس‌دهى شده است.

  همچنين رواياتى كه از طرق ديگر، غير از سلسله سند اين كتاب، آمده هم در تمام موارد آدرس‌دهى شده تا محقق به راحتى به تمام موارد دسترسى پيدا كند.

  از جمله در منقبت 57 كه حديث منزلت آمده محقق كتاب، فهرست روات اين حديث را آورده كه نزدیک به يكصد نفر مى‌باشند و پس از ذكر نام هر يك، سلسله سندهايى كه به آن رسيده را با ذكر نام مأخذ و آدرس دقيق روايت آورده است. اين روات شامل 6 نفر از اهل‌بيت عليهم‌السلام است و بقيه از صحابه و تابعين مى‌باشند.

  وابسته‌ها