أنوار النبي صلّی‌الله‌عليه‌وسلّم أسرارها و أنواعها

  از ویکی‌نور
  أنوار النبي صلّی‌الله‌عليه‌وسلّم أسرارها و أنواعها
  أنوار النبي صلّی‌الله‌عليه‌وسلّم أسرارها و أنواعها
  پدیدآورانابن سبعین، عبدالحق بن ابراهیم (نویسنده) مزیدی، احمد فرید (محقق)
  ناشردار الآفاق العربية
  مکان نشرقاهره - مصر
  سال نشر1428 ق یا 2007 م
  چاپ1
  موضوعمحمد(ص)، پیامبر اسلام، 53 قبل از هجرت - 11ق. - سرگذشت نامه محمد(ص)، پیامبر اسلام، 53 قبل از هجرت - 11ق. - فضایل
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏22‎‏/‎‏55‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏2‎‏الف‎‏8
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf


  أنوار النبي، أسرارها و أنواعها رساله كوتاهى است در بيان انوار سى و سه‌گانه نبى مكرّم اسلام(ص) كه به قلم ابن سبعين از عرفا، زهاد و فلاسفه قرن هفتم هجرى نگاشته شده است. رساله سبک عرفانى و صوفيانه دارد و نویسنده آن به جهت برخى عقايد خاص از جانب گروه‌هاى مختلف مورد انتقاد واقع شده است. نویسنده انواع انوار محمديّه را در این رساله ذكر مى‌كند چرا كه انوار حضرت به اعتبار متعلقات و مضافاتى كه دارند مختلف و گوناگون مى‌شوند.

  وى در این رساله به سى و سه نور از انوار آن حضرت مى‌پردازد و معتقد است نورها بيش از این بوده و به شمارش در نمى‌آيد چرا كه تمام انبياء و اولیاء از نور محمديه هستند و نيز هر نورى كه در نتيجه انجام عملى صالح ايجاد مى‌شود از نور محمديه سرچشمه مى‌گيرد.

  احمد فريد المزيدى محقق و شارح کتاب الانوار، با استفاده از كلمات بزرگان اهل عرفان و علماى اهل تحقيق به شرح آن پرداخته است. کتاب مشتمل است بر مقدمه‌اى طولانى از محقق در معرفى نویسنده و پاسخ به اعتراضاتى كه بر وى شده است.

  فهرستى از محتواى کتاب

  فهرست كامل انوار النبى كه در این رساله مطرح و شرح شده عبارتند از: نور عزته، نور الغاية الانسانية، نور الادراك، نور النبوة، نور النشأة، نور السابقة، نور التشريف، نور التدلل، نور التركيب، نور المولد، نور الخلقة، نور التربية، نور الانتقال، نور النهایة، نور التضمن، نور العادة، نور التسخير، نور الاتباع، نور اللواحق، نور الجاه، نور الخطابة، نور المقايسة، نور التفضيل، نور الاحاطة، نور الحصر، نور الكشف، نور التزكية، نور المكافة الكبرى، نور الانفراد، نور الذّكر و العلامة، نور العلانية، نور الخصوصية في اول حاله، نور الخير المحض، نور اللواء و نور العبودية.

  نویسنده در این رساله به اختصار به معرفى و بيان انوار مذكور پرداخته و پس از آن شارح به نحو تفصيلى به شرح یکایک آنها مى‌پردازد.