رسالة المواسعة و المضايقة

  از ویکی‌نور
  (تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
  رسالة المواسعة و المضايقة
  رسالة المواسعة و المضايقة
  پدیدآورانابن طاووس، علی بن موسی (نویسنده) خرسان، سید محمدمهدی (محقق)
  ناشردليل ما
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1429 ق
  چاپ1
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  نورلایبمطالعه و دانلود

  رسالة المواسعة و المضايقة، رساله‌اى فقهى از مرحوم سيّد بن طاووس است كه در قرن هفتم هجرى به زبان عربى نوشته شده است. اين رساله، در موضوع مضيق بودن يا نبودن وجوب قضاى نمازهاى فوت شده است. تحقیق این اثر توسط سید محمدمهدی خرسان صورت گرفته است.

  ساختار

  رساله، فاقد فصل‌بندى و باب‌بندى است. مؤلف، متن روايات مربوط به موضوع مورد بحث را همراه با سند در پى هم ذكر كرده است.

  گزارش محتوا

  مضمون پاره‌اى از رواياتى كه در اين رساله، ذكر شده است، بدين قرار مى‌باشد:

  1. على بن جعفر گويد: از امام كاظم(ع) در مورد مردى كه نماز مغرب را تا زمان فرارسيدن وقت نماز عشاء فراموش كرده، پرسيدم و حضرت، پاسخ دادند: اول، نماز عشاء را مى‌خواند، سپس مغرب را. در مورد مردى كه نماز عشاء را فراموش نموده و قبل از طلوع فجر به ياد آورده سؤال كردم، جواب دادند: اول، نماز عشاء را و سپس نماز صبح را مى‌خواند. در مورد مردى كه نماز صبح را تا فرارسيدن وقت نماز ظهر فراموش مى‌كند، پرسيدم، پاسخ دادند: اول، نماز ظهر را سپس نماز صبح را به جا مى‌آورد و...

  2. عبدالله بن سنان از امام صادق(ع) نقل كرده است كه آن حضرت فرمود: اگر مردى بخوابد يا نماز مغرب و عشاء را فراموش نمايد، چنانچه پيش از فجر بيدار شود و وقت به اندازه خواندن هر دو داشته باشد، مى‌بايست هر دو را بخواند و اگر مى‌ترسد كه يكى از آن دو از كفش برود، ابتدا بايد عشاء را بخواند و اگر پس از فجر بيدار شود، بايد نماز صبح را بخواند، سپس پيش از طلوع خورشيد، نماز مغرب و سپس عشاء را بخواند.

  3. جابر بن عبدالله انصارى مى‌گويد: مردى به رسول خدا عرض كرد كه چگونه نمازم را قضا نمايم؟ حضرت، فرمودند: با هر نمازى، مثل آن را بخوان. عرض كرد: قبل يا بعد از هر نماز؟ حضرت، فرمود: قبل از هر نماز.

  وضعيت كتاب

  تصحيح كتاب، توسط محمد مهدى سيد حسن موسوى صورت گرفته است. وى، در آغاز كتاب زندگى‌نامه مختصرى را از مؤلف ارائه نموده و اندكى در مورد كتاب حاضر سخن گفته است. پاورقى‌هاى مربوط به هر صفحه در ذيل همان صفحه ذكر شده است.

  وابسته‌ها