الاختلاف بين القراءات

از ویکی‌نور

(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | تجدیدنظر مورد تأیید واقع شد. (تفاوت) | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
الاختلاف بین القراءات
NUR02907J1.jpg
پدیدآورانبیلی، احمد (نویسنده)
ناشردار الجيل
مکان نشربیروت - لبنان
چاپ1
موضوعقرآن - صرف و نحو

قرآن - قرائت

قرائت‏های شاذ
زبانعربی
تعداد جلد1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏76‎‏ ‎‏/‎‏ب‎‏9‎‏الف‎‏3
نورلایبمطالعه و دانلود
کتابخوانمطالعه و دانلود

الاختلاف بين القرائات تألیف احمد البيلى به زبان عربى است. نویسنده در اين كتاب به بيان اختلاف قرائات در دو سوره از سوره‌هاى قرآن مجيد يعنى سوره فاتحة الكتاب و سوره بقره پرداخته است.

ساختار

كتاب داراى يك مقدمه و يك تمهيد كه شامل مباحث ذيل است مى‌باشد: ما القرآن؟ظاهرة الوحى، امين الوحى جبرئيل(ع)، لغة القرآن، تجيل القرآن كتابة و حفظا في الصدور.

گزارش محتوا

فصول كتاب عبارتند از:

الفصل الاول:القرائات قبل توحيد الرسم

الفصل الثاني:القرائات بعد توحيد الرسم

الفصل الثالث:القرائات المتواترة

الفصل الرابع:القرائات الشاذة

الفصل الخامس:الاختلاف اللغوى

الفصل السادس:الاختلاف الصوتى

الفصل السابع:الاختلاف النحوى

الفصل الثامن:الاختلاف الصرفي

الفصل التاسع:الاختلاف بالذكر و الحذف

الفصل العاشر:الاختلاف بالتقديم و التأخير.

در بخش «الملحق»هم به ترجمه برخى از قاريان شاذ پرداخته شده است.

در «خاتمه»هم خلاصه‌اى از مباحث مطرح شده در كتاب آمده است.

در ابتداى كتاب مباحثى دربارۀ کیفیت نزول قرآن و کیفیت دريافت قرآن از سوى جبرئيل عليه‌السلام و نيز چگونگى دريافت قرآن از سوى پيامبر اكرم صلى‌اللّه‌عليه‌وآله، کیفیت وحى و...مطرح شده است.قرائت‌هاى قبل از يكى شدن رسم المصحف و نيز قرائت‌هاى بعد از آن و چگونگى تشكيل لجنه‌اى برای انجام اين كار و نيز شمار مصاحف عثمانى كه اين لجنه به نوشتن آن اقدام نمود و چگونگى اين رسم الخط، بحث از قرائت‌هاى متواتر و شروطى كه وجود آنها در قرائتهاى قرآنى، آنها را شايسته استنباط احكام فقهى مى‌گرداند، ائمه قرائتهاى متواتره و عواملى كه به تعيين اين دسته از عالمان به عنوان ائمه قرائات متواتره انجاميد،

بحث دربارۀ قرائات شاذ و نادر و اقسام آن، بيان اختلاف لغوى فيمابين قرائتهاى متواتر و شاذ و نيز بيان اختلاف صوتى مابين اين قرائتها و اختلاف نحوى، صرفى، اختلاف به ذكر و حذف و نيز اختلاف به تقديم و تأخير موضوعاتى است كه در اين كتاب بدانها پرداخته شده است.

همچنين ترجمه احوال قاريان شاذى كه قرائت‌هاى شاذ بدانها اسناد داده شده است. و اسامى آنها در خلال فصول اين كتاب آمده است و نيز نام برخى قرّاء شواذ كه ترجمه احوال ايشان در آثار مربوط به طبقات قراء و جز آن نيامده در اين كتاب بيان شده است.

به اعتقاد نویسنده وجود وجوه متعدد قرائت در يك كلمۀ قرآنى-بدون اينكه تناقضى پيش آيد-از جمله براهین بر وحيانى بودن اين كتاب مقدس و معجزه بودن تك‌تك آيات آن است.


وضعیت کتاب

در پایان هم فهرستهاى ذيل آمده است: الاسماء التى اختلفت حولها القرائات، الاحاديث النبوية الشريفة، الابيات الشعرية، الاديان و المذاهب و الفرق، أعلام الاشخاص، الأمم و الشعوب و القبائل، البلدان و الاماكن، المصادر و للمراجع.

نسخه‌شناسى

كتاب به قلم آقای «احمد البيلى» نگاشته و در قطع وزيرى با جلد شوميز و كاغذ كاهى در 512 صفحه برای (؟) بار در سال(؟) توسط انتشارات «دار الجيل» بيروت و «دار السودانية الكتب» خارطوم منتشر شده است.