شهرستانی موسوی، محمدباقر بن ابوالفتح

  از ویکی‌نور
  NUR07599.jpg
  نام شهرستانی موسوی، محمد باقر بن ابو الفتح
  نام‎های دیگر
  نام پدر ابوالفتوح
  متولد
  محل تولد محلّه «شهرستان» اصفهان
  رحلت پس از 1090ق
  اساتید
  برخی آثار در ثمین ترجمه كشف الیقین علامه حلی
  کد مؤلف AUTHORCODE07599AUTHORCODE

  محمدباقر بن ابوالفتوح موسوی شهرستانی (متوفای 1090ق)، عالم شیعه و خوش‌نویس ماهر اصفهانی است. «درّ ثمین» ترجمه کتاب «كشف اليقين» علامه حلی از آثار اوست. از تاریخ دقیق ولادت و وفات او اطلاعی در دست نیست، اما پس از 1090ق، وفات یافته است.

  ولادت

  میر محمدباقر بن ابوالفتوح موسوی شهرستانی، عالم فاضل و خوش‌نویس ماهر، اصلاً از اهالی محلّه «شهرستان» اصفهان است.

  تحصیلات

  در اصفهان نزد دانشمندان این شهر به تحصیل پرداخت. خطوط نسخ و رقاع را خوش می‌نوشت. وی کتاب «درّ ثمین» را که ترجمه کتاب «كشف اليقين» علّامه حلّی است، نوشته که به شماره 12066 در کتابخانه آیت‌اللَّه مرعشی در قم موجود است.

  خدمات

  وی نسخه‌ای از «نهج البلاغه» را به خط نسخ و رقاع خوش در جمعه 28 رمضان 1090ق، کتابت نموده که در کتابخانه معتمد موجود بوده است. همچنین نسخه دیگری از «نهج البلاغه» را در پنج‌شنبه 11 شعبان 1086ق، به خط نسخ و رقاع خوش کتابت نموده که در کتابخانه مجلس سنای سابق (کتابخانه شماره 2 مجلس شورا) موجود است. وی نسخه‌ای از «صحیفه سجادیه» را به خط نسخ و رقاع خوش در 11 شعبان المعظّم 1086ق، کتابت نموده که در مجموعه آقای سهیلی وجود داشته است[۱]‏.

  وفات

  از تاریخ دقیق وفات او اطلاعی در دست نیست، اما از نسخه‌ای از نهج البلاغه که کتابت نموده و در کتابخانه معتمد بوده است، معلوم می‌شود که پس از 1090ق، وفات یافته است.

  آثار

  «درّ ثمین» ترجمه «كشف اليقين» علامه حلی.

  پانویس

  1. ر.ک: مهدوی، مصلح‌الدین، ج2، ص52

  منابع مقاله

  مهدوی، مصلح‌الدین، «اعلام اصفهان»، تصحیح، تحقیق و اضافات: غلام‌رضا نصراللهی، اصفهان، سازمان فرهنگی - تفریحی شهرداری اصفهان، ج2، چاپ اول، 1387، پایگاه کتابخانه مدرسه فقاهت، به تاریخ 20/9/1399

  وابسته‌ها