پند تاریخ

پند تاریخ اثر موسی خسروی، مجموعه‌ای است هشت جلدی از داستان‌های اخلاقی، تاریخی و اجتماعی، برگرفته از قرآن، روایات و کتب معتبر تاریخی.

پند تاریخ
پند تاریخ
پدیدآورانخسروی، موسی (نويسنده)
ناشراسلامیه
مکان نشرایران - تهران
سال نشر1388ش - 1393ش
چاپ15
شابک978-964-481-092-3
موضوعداستانهای اخلاقی - اخلاق اسلامی
زبانعربی - فارسی
تعداد جلد8
کد کنگره
/خ5پ9 249/5 BP
نورلایبمطالعه و دانلود
کد اتوماسیونAUTOMATIONCODE56620AUTOMATIONCODE

برخی از مزایا و ویژگی‌های مهم کتاب را می‌توان در امور زیر، خلاصه نمود:

 1. اهمیت موضوعات انتخابی: موضوعات و مسائل انتخاب شده در کتاب، هریک به نوبه خود، اصلی از اصول اسلامی را تشکیل داده و قرن‌هاست که افکار نوابع را به خود جلب نموده است.
 2. اهمیت مدارک و مراجع: در تمامی موضوعات کتاب، مهمترین مدارک و منابع موجود که عبارتند از قرآن و روایات اهل‌بیت(ع)، پشتیبان حقیقی مطالب می‌باشد که موجب یقین و آرامش خاطر مطالعه کنندگان را فراهم خواهد آورد. همچنین از تواریخ و کتب معتبر نیز به عنوان منبع در این کتاب استفاده شده است.
 3. بیان مشخصات کامل مدارک و منابع به منظور تسهیل در دستیابی به آن‌ها.
 4. استشهاد به قصص که یکی از بهترین مزایای کتاب بوده و از جهات مختلفی بر اهمیت آن افزوده است که از جمله آن‌ها، عبارتند از:
  1. از آنجا که قواعد کلی و کبریات عامه ارزش واقعی خود را در موقع تطبیق می‌نمایاند، ناچار داستان‌های واقعی تاریخی، نقش اساسی را در تعلیم و تربیت به عهده دارد، زیرا متکفل اثبات خارجی قواعد می‌باشد. این کتاب، جهت مزبور را به طور کامل منظور داشته و واقعیت خارجی مسائل را به طور روشن، ارائه نموده است.
  2. بعضی از طبقات مردم، شیفته وقایع تاریخی هستند و تأثیر محسوسات در آن‌ها بیشتر از معقولات می‌باشد. این دسته از مردم نیز به طور صحیح، مقصود خود را در این کتاب خواهند یافت.
  3. مقداری از داستان‌های تاریخی در بین مردم، غلط نقل می‌شود که این کتاب به جهت ارائه دادن مدارک، صحیح را از غلط تفکیک نموده و با نشان دادن مدارک، از خیالات جلوگیری کرده است.
  4. ساده بودن استدلال و بیان روابط قضایا با روشن‌‎ترین اسلوب که در سرعت و عمق تعلیم و تربیت دخالت اساسی دارد، از مهم‌ترین ویژگی‌های کتاب است. به همین جهت، استفاده از این کتاب، عمومی بوده و مخصوص طبقه خاصی نیست، بلکه هرکسی که تا اندازه‌ای روش عقل و احساس را در مفاهیم و قضایای اخلاقی دریافته است، می‌تواند از این کتاب بهره‌مند شود[۱].

فهرست محتوا و کتابنامه در پایان کتاب آمده است.


پانویس

 1. ر.ک: مقدمه محمدتقی جعفری، ج5، ص10- 12

منابع مقاله

مقدمه کتاب.


وابسته‌ها