مقباس المصابيح در تعقيبات نماز و آثار آن

مقباس المصابيح، در تعقیبات نماز و آثار آن، اثر محدث بزرگ و فرهیخته دوران، علامه مولی محمدباقر مجلسی (متوفی 1078ش)، در آداب دعا و شرایط آن و نیز دعاهای برگزیده شیعه در تعقیبات نماز و سجده شکر و دعاهای مربوط به ساعات روز است.

مقباس المصابيح در تعقيبات نماز و آثار آن
مقباس المصابيح در تعقيبات نماز و آثار آن
پدیدآورانمجلسی، محمدباقر بن محمدتقی (نويسنده)

ترکی هرچگانی، قاسم (مصحح)

موسوی بخش، مصطفی (مصحح)
ناشرمرکز تحقيقات رايانه‌ای حوزه علميه اصفهان
مکان نشرایران - اصفهان
سال نشر1390ش
چاپ1
شابک978-600-6124-07-2
موضوعدعاها - نماز - تعقیبات
زبانفارسی
تعداد جلد1
کد کنگره
‎‏/‎‏م‎‏3‎‏م‎‏7 186/85 BP
نورلایبمطالعه و دانلود pdf

این اثر توسط قاسم ترکی و سید مصطفی موسوی تحقیق و تصحیح شده است.

محققین در اشاره به اهتمام دانشمندان به این کتاب می‌نویسند: «مقباس المصابيح از زمان تألیف تاکنون، مورد توجه فراوان عالمان شیعه قرار گرفته و در طی این مدت، نمونه‌های زیادی از آن استنساخ شده است؛ به‌طوری‌که هم‌اکنون بیش از 80 نسخه از این کتاب شریف در کتابخانه‌های کشور موجود است و این فراوانی نسخ خطی، بیانگر اهتمام دانشمندان به آن در طول زمان بوده است»[۱]. اطلاعات نسخه‌ها و شیوه تحقیق و تصحیح اثر در ادامه مقدمه محققین ذکر شده است[۲].

نگاهی به حیات پرخیر و برکت علامه مجلسی و تألیفات وی خواننده را با این عالم بزرگ شیعی بیشتر آشنا می‌کند[۳].

نویسنده، خود در سبب نگارش این اثر چنین می‌نویسد: «اما بعد، خامه تقصیر آثار خادم اخبار ائمه اخیار محمدباقر بن محمدتقی بر الواح قلوب صافیه و عقول زاکیه سالکان مسالک عبادت و دعا و طالبان قرب جناب حق جلّ و علا می‌نگارد که چون اشرف عبادات بدنیه نماز است و تعقیبات مأثوره را در تکمیل صلوات مدخلیتی عظیم هست... و چون این قاصر جمیع آنها را در کتاب «بحار الأنوار» به طرق متعدده ایراد کرده‌ام، به خاطر فاتر رسید اکثر آنها را در رساله‌ای جدا جمع کنم و به فارسی احادیث آنها را ترجمه نمایم تا عامه خلق از آن بهره‌مند توانند شد»[۴].

کتاب مشتمل بر ده فصل است که با بحثی در فضیلت تعقیب نماز و شرایط و آداب آن آغاز و با تعقیبات مستحب بعد از هر نماز، تعقیبات مخصوص به هر نماز و فضیلت و کیفیت سجده شکر ادامه یافته و با دعاهای مربوط به صباح و مساء و ساعات روز و دیگر ادعیه‌ای که مستحب است در طول روز خوانده شود، به پایان آمده است.

پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ص23
  2. ر.ک: همان، ص23-26
  3. ر.ک: همان، ص27-35
  4. ر.ک: متن کتاب، ص43

منابع مقاله

مقدمه و متن کتاب.وابسته‌ها