مدنی کاشانی، رضا

  از ویکی‌نور

  (تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | تجدیدنظر مورد تأیید واقع شد. (تفاوت) | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
  مدنی کاشانی، رضا
  نام مدنی کاشانی، رضا
  نام‌های دیگر
  نام پدر ملا عبدالرسول مدنى
  متولد 31 فروردین 1282ش
  محل تولد کاشان
  رحلت 1371ش
  اساتید آیت‌الله سيد محمد علوى

  شيخ عبدالكريم حائرى يزدى

  کاشانی، حبیب‌الله بن علی‌مدد

  برخی آثار براهین الحج للفقهاء و الحجج

  تعليقة شريفة علی بحث الخيارات و الشروط من كتاب المتاجر لشيخنا العلامة الأنصاري قدس‌سره

  كتاب الديات (مدنی کاشانی)

  کتاب القصاص للفقهاء و الخواص

  کد مؤلف AUTHORCODE00041AUTHORCODE

  رضا مدنى كاشانى (1282-1371ش)، فرزند عالم بزرگ ملا عبدالرسول مدنى و نوه دخترى آیت‌الله ملا حبيب‌الله شريف كاشانى از مراجع تقلید، آیت‌الله حسين امامى كاشانى داماد ایشان است.

  ولادت

  در شب چهارشنبه بيست و سوم ماه محرم الحرام سال 1321 قمرى به دنیا آمد.

  تحصیلات

  حضرت آیت‌الله مدنى دوران تحصيلات مقدماتى را در كاشان در محضر علمايى چون پدر بزرگوار و جد مادرى خود و مرجوم آیت‌الله سيد محمد علوى گذراند و پس از آن با ورود آیت‌الله حاج شيخ عبدالكريم حائرى يزدى به قم و تأسيس حوزه علميه به اين شهر عزيمت و در آنجا رحل اقامت گزيد و در آن ايام با بزرگانى چون حضرت امام خمينى، آیت‌الله سيد محمدرضا گلپايگانى، آیت‌الله سيد محمدتقى خوانسارى، آیت‌الله سيد احمد خوانسارى، آیت‌الله شيخ مهدى فاضل نراقى، آیت‌الله حاج آقا روح الله خرم آبادى و آیت‌الله آخوند ملا على همدانى رحمة‌الله‌عليهم هم دوره و هم مباحثه بودند.

  ايشان از شاگردان ممتاز مرحوم آیت‌الله حاج شيخ عبدالكريم حائرى يزدى بودند و پس از تكميل دوران تحصيل در سن 24 سالگى موفق به اخذ درجه عالى اجتهاد از علماى طراز اول و بزرگوارانى چون حضرات آيات عظام حائرى يزدى، حاج آقا ضياءالدين عراقى، سيد ابوالحسن اصفهانى و شيخ محمدرضا اصفهانى گرديدند.

  معظم له از اعاظم فقهاى اصولى معاصر و صاحب تصنيفات و تأليفات متعددى به زبانهاى عربى و فارسى هستند كه نظرات بديع ايشان در مسائل فقهى و سياسى مورد توجه دوستداران علم و فضيلت مى‌باشد.

  فعالیتها

  مرحوم آیت‌الله مدنى در دوران پر ثمر و پر بركت عمر خود در تشكيل حوزه علميه و تربيت نيروى انسانى براى استمرار بخشيدن به حيات فقه و فقاهت تلاش فراوان نمودند.

  معظم له پس از ورود به كاشان علاوه بر رسيدگى به امور مختلف عامه مردم به توسعه امور فرهنگى اهتمام ورزيده و به فكر تربيت طلاب علوم دينيه بودند به گونه‌اى كه دو مدرسه بزرگ كاشان، يكى مدرسه علميه واقع در بازار كاشان و ديگرى مدرسه آقا بزرگ زير نظر حوزه علميه ايشان فعاليت داشتند كه هنوز هم به سرپرستى حجت‌الاسلام حاج آقا محمدتقى مدنى فرزند برومند ايشان اداره مى‌شود.

  معظم له از همان ابتدا يعنى از زمانى كه در درس خارج شركت می‌كردند نتيجه تحقيقات خود را مكتوب مى‌نمودند و تا اواخر عمر پر بركتشان عليرغم كهولت سن و بيمارى از امر تألیف و تصنيف دست برنداشتند.

  مرحوم آیت‌الله مدنی کاشانی از مروجين تفكر عقلانى و ملازمت آن با اصول وحيانى بودند و علاوه بر آن ملازمت سياست و شريعت را كه در نهاد فقاهت و روحانیت وجه متمايزى به اين نهاد اصيل در برابر روحانیون شرايع ديگر، همچون مسيحيت داده است قبول داشتند. و بر اين مبنى ايشان نظريه ولايت فقيه را در استوار كردن حكومت دينى در سالهاى قبل از پيروزى انقلاب شكوهمند اسلامى به طور مبسوطى در جلد سوم كتاب براهين الحج للفقهاء و الحجج بصورت مستدل بيان فرموده‌اند.

  اعلام فتواى ايشان درباره گوشتهاى وارداتى در زمان شاه (1355) و اينكه اين گوشتها نجس و خوردن آنها حرام است منجر به حركت مردمى در كاشان و اعتراض به حكومت شاه و صدور اعلاميه‌هاى مختلف عليه رژيم گذشته گرديد. در پاسخ به سؤالى در مورد رفتن به جبهه‌هاى جنگ در دوران دفاع مقدس با استناد به اين سخن حضرت علی‌ عليه‌السلام: «الله الله في الجهاد بأموالكم و أنفسكم و ألسنتكم في سبيل الله» جلوگيرى از شرارتهاى حكومت بعثى عراق و ساير مفسدين فى الارض را بر عموم مسلمين واجب دانستند. تأكيد ايشان بر ضرورت تبعيت ملت ايران از رهبر كبير انقلاب حضرت امام خمينى(ره) و هميارى و همدلى با حضرت آیت‌الله خامنه‌اى، رهبر عظيم الشأن انقلاب اسلامى بيانگر ژرف نگرى ايشان مى‌باشد. معظم له طى تلگرافى كه به مناسبت ارتحال جانسوز حضرت امام خمينى رحمة‌الله‌عليه به حضرت آیت‌الله خامنه‌اى ارسال داشتند ضمن عرض تسليت، انتخاب آن جناب را براى مقام عظيم الشأن رهبرى تهنيت گفته و تبعيت عموم مسلمين را در اجراى قوانين و احكام دين مبين و نابود كردن بدعت‌هاى منافقين و خائنين از خداوند متعال خواستار شدند.

  وفات

  اين عالم فرزانه پس از عمرى خدمت به عالم اسلام براى وصول و نيل به جاودانگى و لقاى دوست سرانجام همگام ظهر روز جمعه بيست و چهارم ذى‌الحجه سال 1412 قمرى برابر با پنجم تير ماه 1371 شمسى به نداى حق لبيك گفته و به ديدار معشوق شتافتند. در پى انتشار خبر رحلت معظم له سه روز عزاى عمومى اعلام گرديد و از طرف مقام معظم رهبرى و مراجع بزرگوار پيامهاى تسليتى صادر شد.

  آثار

  از جمله آثار علمى ايشان كه به زبانهاى عربى و فارسى مى‌باشند عبارتند از:

  1. كتاب براهين الحج، (4 جلد)
  2. كتاب القصاص
  3. كتاب الديات
  4. تعليقة شريفة على بحث الخيارات و الشروط
  5. الحجابية
  6. كشف الأستار عن حكم المغرب و الاستتار
  7. كشف الحقائق في الرد على الزنديق و المنافق
  8. فرائض المقلدين، رساله عمليه
  9. التيمم في ضيق الوقت غير جائز مع وجود الماء عنده
  10. حكم آنية الذهب و الفضة و معنى الإناء
  11. كتاب خلافت، در اثبات خلافت بلا فصل اميرالمؤمنين‌ عليه‌السلام از طرق اهل سنت
  12. كتاب الربا
  13. ولاية الفقيه
  14. كفاية رؤية الهلال في البلاد البعيدة
  15. حاشيه بر كتاب العروة الوثقى
  16. حاشيه بر كتاب الغاية القصوى
  17. حاشيه بر توضيح المسائل آیت‌الله بروجردي‍
  18. حاشيه بر كتاب صراط النجاة
  19. حاشيه بر كتاب منتخب الأحكام
  20. حاشيه بر كتاب مجمع الأحكام

  وابسته‌ها