كتاب رجعت

  از ویکی‌نور
  (تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
  کتاب رجعت
  كتاب رجعت
  پدیدآورانموسوی، حسن (محقق) مجلسی، محمدباقر بن محمدتقی (نویسنده)
  عنوان‌های دیگرکتاب رجعت: چهارده حدیث [از ولادت امام زمان عج الله تعالی فرجه الشریف تا رجعت ائمه علیهم‌السلام] کتاب رجعت: چهارده حدیث [از ولادت امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه الشریف تا رجعت ائمه علیهم‌السلام]
  ناشردليل ما
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1386 ش
  چاپ4
  شابک964-7990-23-05
  موضوعاحادیث شیعه - قرن 12ق.

  رجعت - احادیث

  محمد بن حسن(عج)، امام دوازدهم، 255ق. - احادیث

  مهدویت - احادیث

  مهدویت - انتظار
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏141‎‏/‎‏5‎‏ ‎‏/‎‏م‎‏9‎‏م‎‏3‎‏ ‎‏1386
  نورلایبمطالعه و دانلود

  کتاب رجعت یا ترجمه چهارده حدیث از ولادت امام زمان(عج) تا رجعت ائمه(ع) به زبان فارسى اثر علامه محمدباقر مجلسى (1037-1111ق) مى‌باشد.

  مؤلف اثر، از میان تمام احادیث و اخبار ائمه اطهار در باب مهدویّت و رجعت اهل‌بیت(ع)، چهارده حدیث یا به عبارت دیگر چهارده باب را گلچین نموده است.

  مؤلف در مقدّمه، هدف از نگارش را این گونه بازگو مى‌کند: از آن جا که دولت صفویه این امکان را به وجود آورد، ایشان در ضمن 25 مجلّد بزرگترین دائرةالمعارف حدیثى شیعى را تدوین نماید، به همین جهت براى اداى شکر این نعمت، اثر را به نامه این دولت تألیف نموده است.

  محقّق اثر سیدحسن موسوى از انگیزه تحقیق خود سخن به میان مى‌آورد و مى‌نویسد:کتاب، یک بار تحت عنوان چهارده حدیث، چاپ آستان قدس و بار دیگر با عنوان رجعت توسط آقاى ابوذر بیدار به چاپ رسید که در هر دو چاپ تحریفاتى واقع شده است، به همین جهت درصدد برآمدم به قدر توان کتاب علامه را مورد تحقیق و بررسى قرارداده و در اختیار علاقه‌مندان قرار دهم.

  ساختار

  رجعت در فرهنگ اسلامى به معناى بازگشت گروهى از مومنان در آخرالزمان مى‌باشد.این مسأله‌اى است که در زمان ظهور تحقّق پیدا مى‌کند. قیام حضرت مهدى و رجعت مومنان و کافران حقیقى از حوادث بیش از قیامت است و مسأله رجعت از جمله مباحثى است که غالباً ً در وقایع بعد از ظهور وجود مقدس امام زمان(عج) مطرح مى‌شود، به همین جهت مؤلف ابتداء یک مقدمه از گفتمان مهدویت که عبارت از چگونگى ولادت، غیبت، علایم ظهور و وقایع زمان ظهور بحث کرده و سپس به بازگشت ائمه(ع) و پاداش خوبان و بدان در زمان رجعت پرداخته است. با مطالبى که براى خواننده بازگو شد، مى‌توان به ساماندهى اثر بیشتر اطلاع پیدا کرد که با نظمى مناسب عرض شده است.

  روش مؤلف در تدوین اثر نقلى مى‌باشد. ایشان، با نقل 14 حدیث که احادیث هشتم، دوازدهم و سیزدهم از رجعت سخن مى‌گویند و بقیه احادیث درباره علایم آخرالزمان و مسائل مهدویّت مى‌باشد.

  نویسنده این احادیث را همراه با سلسله اسناد آن ذکر و ترجمه کرده و در پایان برخى، توضیحاتى داده و مصادیق آن‌ها را معلوم کرده است: نویسنده دو حدیث را نقل و آن را بر دولت صفویه که به عنوان دولتى اسلامى و زمینه‌ساز ظهور امام(ع) مى‌باشد، تطبیق نموده است.

  گزارش محتوا

  حدیث اول به خروج گروهى از جانب مشرق اشاره مى‌کند که طلب دین حق از مردم مى‌کنند و مردم را به آن دعوت مى‌نمایند و بالاخره مردم دعوت آن‌ها را مى‌پذیرند؛ ولى آن‌ها به این راضى نشده تا این که حاکمیت را به پادشاه و والایى مى‌سپارند و این حکومت پابرجاست و به کسى نمى‌دهند، مگر به صاحب آن(منظور امام عصر(عج)) و در ادامه، احادیث به قیام‌هاى آخرالزمان، حروف مقطعه و امام زمان(عج)، معرفى نرجس خاتون مادر امام(عج)، ولادت امام زمان(ع)، معرفى امام و گوشه‌اى از روایات ایشان در خصوص معارف اسلامى، آغاز غیبت امام(ع)، وقایع ظهور امام زمان(ع)، از جمله مسأله رجعت، خبر دادن پیامبر اکرم(ص) از امام عصر(عج)، علائم ظهور امام عصر(عج)، اوصاف حضرت ولى عصر(عج) در وقت قیام و احادیث دوازدهم و سیزدهم به مسأله رجعت مى‌پردازند و امام حسین(ع) اولین شخصى است که در دولت امام(ع)، رجعت مى‌کنند و حدیث چهاردهم به وظیفه مردم در زمان غیبت اشاره مى‌کند.

  وضعیت کتاب

  محقق اثر سیدحسن موسوى در مقدّمه، شرح حال مؤلف، آثار، نسخ کتاب را معرفى مى‌کند و اقدام دیگر ایشان، مطالب را مستندسازى و موضوعات را عنوان گذارى کرده است.

  محقق در پاورقى ها، موارد اختلاف بین نسخ را بیان کرده و همچنین منابع احادیث را در پاورقى‌ها آورده است. از آن جا که در متن اعلام، اماکن و اصطلاحات حدیثى و رجالى آمده محقق به شرح و توضیح آنها پرداخته است.

  فهرست مصادر و مطالب در پایان اثر گنجانده شده است.

  منابع مقاله

  اثر حاضر

  وابسته‌ها