صفحهٔ اصلی

از ویکی‌نور

(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | تجدیدنظر مورد تأیید واقع شد. (تفاوت) | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
به

ویکی‌نور

خوش آمدید

دانشــنامهٔ تخصـصی کتاب‌شـناسی و زندگی‌نامـه

(با 16552 مقالهٔ فارسی)
مقاله برگزیده
مظلومیت حضرت زهرا علیهاالسلام

مظلومیت حضرت زهرا علیهاالسلام، اثر حسین قربانی دامنابی، کتابی است با موضوع نگاهی نو به مدارک اهل سنت درباره غصب فدک و هجوم به خانه وحی که به زبان فارسی و عربی نگاشته شده و در سال 1398ش به چاپ رسیده است.

بخش اول: جایگاه و منزلت حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها مؤلف در بخش اول این کتاب، به چندبن آیه و روایت معتبر اهل سنت در شناساندن جایگاه آن حضرت اشاره کرده تا همگان دقت کنند که فدک از چه کسی غصب شد و به خانه چه کسی هجوم برده شد.

بخش دوم: تحریف و سانسور حقایق مؤلف در بخش دوم این کتاب، به ذکر اقوال علمای اهل سنت و عملکرد آنان در مقابل روایات مطاعن صحابه پرداخته تا نشان دهد که روایات فاطمیه جزء روایات ممنوعه در نزد اهل سنت بوده و لذا نباید انتظار داشت که چیز زیادی درباره ی جزئیات آن واقعه در کتب اهل سنت نقل شده باشد.

بخش سوم: غصب فدک و پیامدهای آن مؤلف در این بخش از کتاب، موضوع غصب فدک را از چند محور بررسی کرده است:

  1. فدک، ملک شخصی پیامبر(ص) بوده است.
  2. رسول خدا(ص) در زمان حیاتشان، فدک را به حضرت زهرا(س) بخشیدند.
  3. حضرت زهرا(ص) فدک را از پیامبر(ص) ارث بردند.
  4. پیشگویی غصب فدک توسط رسول خدا(ص)
  5. ماجرای فدک از نگاهی دیگر. ادامه ...

مقاله برگزیده
آیت‌الله سید محمدرضا گلپایگانی

سید محمدرضا گلپایگانی (1278-۱۳۷۲ش) از مراجع تقلید معاصر که پس از درگذشت آیت‌الله بروجردی، به مرجعیت رسید. وی از زمره مخالفین رژیم پهلوی و از همراهان امام خمینی بود که پس از تبعید امام به عراق، بیانیه‌ها، اعلامیه‌ها، تلگراف‌ها و سخنرانی‌هایی در حمایت از امام خمینی و انقلاب اسلامی ایراد نمود.

حضرت آیت‌الله گلپایگانى در مدت زعامت خود کارهاى ارزشمند فراوانى را انجام داده است. از جمله آثار و خدمات اجتماعى ایشان مى‌توان به این موارد اشاره کرد:

  1. تأسیس بیمارستان گلپایگانى؛
  2. تأسیس مدارس علمى تحت برنامه؛
  3. تأسیس دار القرآن؛
  4. انتشار مجله رسالة القرآن؛
  5. برنامه معجم فقهى؛ و...

این خورشید فقاهت سرانجام پس از 32 سال مرجعیت و نزدیک به 70 سال تدریس در حوزه علمیه و بعد از 98 سال زندگى پربار و بابرکت در عصر پنج‌شنبه 24 جمادى‌الثانى 1414ق، برابر با 18 آذرماه 1372ش، در بیمارستان شهید رجایى تهران دعوت حق را لبیک گفته و چهره در نقاب خاک کشید و جهانى را به سوگ خود نشانید. ادامه ...

چگونه ویکی‌نویس شویم