تفسير أميرالمؤمنين عليه‌السلام للقرآن الکريم

  از ویکی‌نور
  (تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
  تفسير أمير المؤمنين عليه‌السلام للقرآن الکريم
  تفسير أميرالمؤمنين عليه‌السلام للقرآن الکريم
  پدیدآورانامام علی علیه‌السلام (نویسنده) عاشور، علی (گردآورنده)
  عنوان‌های دیگر
  تفسير أمير المومنين علي بن أبي طالب عليه‌السلام
  ناشرمرکز الشرق الأوسط الثقافي
  مکان نشرلبنان - بیروت
  سال نشر1429ق. = 2008م.
  چاپچاپ یکم
  زبانعربی
  تعداد جلد10
  کد کنگره
  ‏1429 /ع2ت7 / 98 BP

  تفسیر امیرالمؤمنین علیه‌السلام للقرآن الکریم گردآوری و تهذیب احادیث و روایات امام علی(ع) در تفسیر آیات قرآن کریم است. این اثر توسط سید علی عاشور (معاصر) گردآوری و در ده جلد منتشر است.

  نویسنده هدف از نگارش این تفسیر را گردآوری روایات و گفته‌های امیرالمؤمنین علی(ع) در تفسیر قرآن کریم، از کتب فریقین –شیعه و سنی- دانسته تا بخش کوچکی از این علوم شریف را بفهمیم. سپس می‌افزاید: «بله ادعا نمی‌کنم که این تفسیری که در دست تو خواننده عزیز است تفسیر مفقود شده امیرالمؤمنین(ع) است؛ بلکه مجموعه اقوال و روایاتی است که مفسرین و اصحاب تواریخ و مسانید از امیرالمؤمنین علی بن ابی‌طالب(ع) روایت کرده‌اند و ما آن را جمع‌آوری و بر طبق سوره‌های قرآن کریم مرتب نموده‌ایم».[۱]‏.

  در ابتدای کتاب همچون دیگر تفاسیر مباحث مقدماتی همچون معنی تفسیر، تاریخچه تفسیر، معانی قرآن، ثواب تعلیم قرآن، آداب قرائت، انواع قرائت و محکمات و متشابهات شرح و توضیح شده است.[۲]‏ این مباحث 88 روایت را دربر دارد. در روایت هشتم در توصیف امیرالمؤمنین علی(ع) از قرآن کریم چنین می‌خوانیم: «الله الله فی القرآن، لا یسبقکم بالعمل به غیرکم».[۳]

  پس از این مباحث مقدماتی، متن تفسیر با سوره حمد آغاز و به سوره ناس ختم شده است. کل کتاب مشتمل بر 243 روایت است.[۴]‏ جلد دهم کتاب نیز مشتمل بر منابع کتاب و فهرست جلدهای نه‌گانه کتاب است.

  پانویس

  1. ر.ک: تمهید، ص8-7
  2. ر.ک: تمهید، ص85-5
  3. ر.ک: متن کتاب، ص40
  4. ر.ک: همان، جلد 9، ص287

  منابع مقاله

  تمهید و متن کتاب.


  وابسته‌ها