تحلیلی از تاریخ تشیع و امامان علیهم السلام

تحلیلی از تاریخ تشیع و امامان(ع)، نوشته محمد نصیری (معاصر)، در موضوع تاریخ تشیع است.

تحلیلی از تاریخ تشیع و امامان علیهم‌السلام
تحلیلی از تاریخ تشیع و امامان علیهم السلام
پدیدآوراننصیری، محمد (نويسنده)
ناشردفتر نشر معارف
مکان نشرایران - قم
سال نشر1386ش
چاپ3
شابک-
موضوعاسلام - تاریخ - از آغاز تا قرن 3ق. - امامت - دفاعیه‌ها و ردیه‌ها - خلافت - تاریخ - شیعه - تاریخ - از آغاز تا قرن 3ق.
زبانفارسی
تعداد جلد1
کد کنگره
/‎‏ن‎‏6‎‏ت‎‏3 239/2 BP
نورلایبمطالعه و دانلود pdf

این کتاب که مهم‌ترین سرفصل‌های تاریخ تشیع و زندگانی امامان اهل‌بیت(ع) را شامل می‌شود، در پنج فصل ترتیب یافته است. نویسنده، تاریخ امامت و تشیع را بر اساس پنج دوره تقسیم کرده و بر مبنای این تقسیم‌بندی درصدد بوده تا زندگی ائمه و وضعیت شیعیان را در این دوره‌ها مورد بررسی و تحقیق قرار دهد[۱].

در فصل اول، به واژه و اصطلاح‌شناسی شیعه، چگونگی پیدایش آن و برخی از دیدگاه‌ها در این‌باره پرداخته شده است. طرح مطالب این فصل مبتنی بر اندیشه‌های شهید محمدباقر صدر است. مطالب این فصل، با این قالبی که ارائه شده، برای نخستین بار در این نوع آثار مطرح می‌شود. فصل دوم، به موضوع جانشینی پیامبر اکرم(ص)، ماجرای سقیفه و برخی وقایع پس از آن تا شکل‌گیری حکومت حضرت علی(ع) اختصاص یافته است. نویسنده، در فصل سوم، به حکومت حضرت علی(ع) و موانع و مشکلات فراروی آن پرداخته و از سیره و سیمای حکومت ایشان سخن به میان آورده است. در فصل چهارم کتاب، زندگی و ابعاد فعالیت‌های امامان معصوم(ع) در مقتضیات زمان دوره امویان، مورد بررسی قرار گرفته و به دورنمایی از وضعیت شیعه در دوره یادشده اشاره شده است. در ادامه این فصل، نویسنده به علل و عوامل صلح امام حسن(ع) و پس از آن به ماهیت، انگیزه و علل قیام امام حسین(ع) پرداخته و ابعاد فعالیت‌ها و مبارزات امام سجاد(ع) و امام باقر(ع) را ذکر کرده است. آخرین فصل کتاب، به ابعاد فعالیت‌ها و مبارزات دیگر امامان(ع) در دوره عباسیان اختصاص یافته است. در این فصل وضعیت سیاسی، اجتماعی و فرهنگی این دوره یاد شده و فعالیت امامان(ع) و یارانشان و کیفیت مواجهه با حاکمان عباسی مورد بررسی قرار گرفته است[۲].

شاید بتوان توجه به شبهات موجود پیرامون تاریخ پیدایش تشیع و زندگی امامان(ع)، همجنین پیش‌بینی پرسش‌های مهم در آخر هر فصل و نیز برخی از عناوین لازم و مرتبط با هر فصل که امکان ارائه آن در کتاب نبود، تحت عنوان فعالیت‌های علمی، به‌اضافه در نظر گرفتن منابع برای مطالعه و تحقیق بیشتر را از امتیازات مهم این اثر برشمرد[۳].

پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ص17
  2. رک: همان، ص17-18
  3. رک: همان، ص18

منابع مقاله

مقدمه.

وابسته‌ها