الحسن بن يسار البصري الحکيم الواعظ الزاهد العالم

‫الحسن بن يسار البصري الحكيم الواعظ الزاهد العالم، عنوان کتابی است 1 جلدی به زبان عربی پیرامون شخصیت حسن بن یسار بصری، به قلم دکتر مصطفی سعید خن.‬‬

الحسن بن يسار البصري الحکيم الواعظ الزاهد العالم
الحسن بن يسار البصري الحکيم الواعظ الزاهد العالم
پدیدآورانخن، مصطفی سعید (نویسنده)
ناشرالدار الشامية دار القلم
مکان نشرلبنان - بیروت سوریه - دمشق
سال نشر1416ق. = 1995م.
چاپچاپ یکم
زبانعربی
تعداد جلد1
کد کنگره
‏/ح?خ? / 278/3 BP

نویسنده در مقدمه کتاب غرضش از نگارش این اثر را اولا پاسخ به درخواست برادر دینی‌اش استاد محمدعلی دولت صاحب مؤسسه دارالقلم مبنی بر نگارش درباره این شخصیت ذکر می‌کند و سپس اینکه بسیاری از جوانان و مردم وطنش را دیده که تحت تأثیر شخصیت‌هایی هستند که تعلق به این ملت و گذشته و فرهنگ آن ندارند؛ ازاین‌رو برای نشان دادن الگویی به آنان که برخاسته از فرهنگ و مرز و بوم خودشان باشد، این اثر را نگاشته است[۱].

در این کتاب ابتدا در قالب یک مقدمه، شخصیت حسن بن یسار بصری در قالب بیان اسم و نسبش و سخنان علما درباره او و اموری از این دست، معرفی می‌شود. سپس مهم‌ترین جوانب متعلق به شخصیت علمی او مانند بحث از علوم عقاید و تفسیر و حدیث و فقه - هرکدام به‌صورت مستقل - مطرح و بیان می‌گردد. همچنین اقوال و سخنان حکیمانه که وی به آنها مشهور است در بحثی مستقل بیان شده است. اقوالی که دیگران بدون غرض شخصی درباره این شخصیت بیان کرده‌اند نیز از دیگر مباحثی است که در این کتاب به آن پرداخته می‌شود. نویسنده در ذکر این اقوال، منبع هر قولی را به‌طور دقیق ذکر کرده است. پایان‌بخش مطالب کتاب، خاتمه‌ای است که در آن وفات حسن بن یسار بصری و متعلقات به این مباحث مطرح می‌شود[۲].

پانویس

  1. ر.ک: مقدمه نویسنده، ص9
  2. ر.ک: همان، ص10

منابع مقاله

مقدمه نویسنده.

وابسته‌ها