الجوهر النضيد في شرح فروع التقليد من كتاب العروة الوثقي

الجوهر النضيد في شرح فروع التقليد من كتاب العروة الوثقی، تأليف ابوالفضل نجفى خوانسارى به زبان عربى است. اين كتاب شرح مسائل بخش اجتهاد و تقليد كتاب «العروة الوثقی» است.

الجوهر النضید في شرح فروع التقلید من کتاب العروة الوثقی
الجوهر النضيد في شرح فروع التقليد من كتاب العروة الوثقي
پدیدآورانیزدی، محمدکاظم بن عبدالعظیم (نویسنده) خوانساری، ابوالفضل (نویسنده)
عنوان‌های دیگرالعروه الوثقی. برگزیده. شرح
ناشرمکتبة محمدية
مکان نشرقم - ایران
سال نشر1378 ‌‎ق
موضوعاجتهاد و تقلید

فقه جعفری - قرن 13ق.

یزدی، محمدکاظم بن عبدالعظیم، 1247؟ - 1338؟ق. العروه الوثقی - نقد و تفسیر
زبانعربی
تعداد جلد1
کد کنگره
‏‎‏BP‎‏ ‎‏183‎‏/‎‏5‎‏ ‎‏/‎‏ی‎‏4‎‏ ‎‏ع‎‏40233‎‏ ‎‏1338
نورلایبمطالعه و دانلود
کد اتوماسیونAUTOMATIONCODE13721AUTOMATIONCODE

ساختار

اين اثر كه مشتمل بر پنجاه مسئله است، بدين ترتيب نگارش شده كه نویسنده، بخش كوتاهى را از كتاب عروه انتخاب كرده و ابتدا اقوال و آراء مختلف را پيرامون آن موضوع ذكر نموده و سپس با كلمه «اقول» به تبيين نظر خود پرداخته است و به همين ترتيب در ذيل هر بخش توضيحات كاملى را ارائه كرده است.

گزارش محتوا

شارح در شرح مسائل مطرح‌شده، به توضيح و تشريح مطالبى از قبيل ملاك وجوب تخييرى عقلى در مسئله «وجوب اجتهاد يا تقليد يا احتياط بر مكلف»، اينكه تقليد در طول اجتهاد است يا در عرض آن، اينكه اجتهاد واجب نفسى كفايى است يا واجب عينى، جواز عمل به احتياط، تحقيق معناى اخبار و انشاء، شقوق احتياط، دلالت سيره بر جواز تقليد، دليل عقلى بر جواز تقليد، استدلال با آيه نفر بر جواز تقليد، بيان حقيقت تقليد و... پرداخته است.

نمونه‌هایى از كار شارح:

 1. در مسئله هشتم كتاب، شارح به بيان حقيقت تقليد توجه مى‌دهد و در اين باره احتمالات زير را مطرح مى‌كند و احتمال اخير را تأييد مى‌نمايد:
  الف) فراگیرى مسائل؛
  ب) التزام عملى به فتواى ديگرى؛
  ج) معنايى وسيع‌تر از اين دو كه حتى شامل صرف گرفتن رساله مجتهد، گرچه مسائل مندرج در آن آموخته نشود نيز مى‌گردد؛
  د) نفس عمل مستند به فتواى مجتهد.
 2. در مسئله بيست و سوم، موضوع «عدالت» با تعبير «ملكه اتيان واجبات» آمده است. حقيقت عدالت بنا بر آنچه بين متأخرين از زمان علامه حلى(ره) مشهور شده است عبارت از ملكه يا حالت يا کیفیت يا هيئت راسخه نفسانى است كه انسان را بر ملازمت تقوا برمى‌انگیزاند. اينكه آيا تقوا تنها با اجتناب از كبائر حاصل مى‌شود يا عدم اصرار بر صغائر نيز لازم است، موضوعى است كه نویسنده به شرح و تفسير آن پرداخته و روايات مختلف، از جمله روايت عبدالعظيم حسنى(ره) را به‌تفصيل مورد بررسى قرار داده است.
  وجوب تقليد از اعلم در صورت امكان، جواز بقاء بر تقليد ميت در صورت مقلد او بودن، بطلان عمل جاهل مقصر، عدم جواز تقليد از غير مجتهد و... از ديگر مسائل مطرح‌شده در كتاب است.

وضعيت كتاب

فهرست مطالب كتاب در انتهاى آن آمده است.

منابع مقاله

مقدمه و متن كتاب.

وابسته‌ها