ادله قرآنی و روایی در پاسخ به شبهه غلو در ادعیه و زیارات

ادله قرآنی و روایی در پاسخ به شبهه غلو در ادعیه و زیارات، اثر آمنه احسانی (متولد 1357ش)، پژوهشی است در بررسی ادعیه از لحاظ سند، متن و غلوآمیز بودن آنها.

ادلۀ قرآنی و روایی در پاسخ به شبهۀ غلو در ادعیه و زیارات (جامعۀ کبیره، زیارت عاشورا، و دعای توسل)
ادله قرآنی و روایی در پاسخ به شبهه غلو در ادعیه و زیارات
پدیدآوراناحسانی، آمنه (نويسنده)
عنوان‌های دیگرزیارتنامۀ جامعۀ کبیره. شرح - زیارتنامۀ عاشورا. شرح - دعای توسل. شرح
ناشرالمطبعة التونسیة ** مکتبة الإمام المجاهد السید البغدادي العامة
مکان نشرایران - تهران
سال نشر1398ش
چاپ1
شابک978-600-8898-82-5
موضوعزیارت نامه جامعه کبیره - نقد و تفسیر - زیارت نامه عاشورا - نقد و تفسیر - دعای توسل - نقد و تفسیر - غلو
زبانفارسی
تعداد جلد1
کد کنگره
/الف3الف4 103/3 BP
نورلایبمطالعه و دانلود pdf

نویسنده در این پژوهش، سعى بر آن دارد تا از چهره ادعیه و زیارات شیعه، غبارروبى نموده و دفاع کند و با این كار، از اركان اعتقادى شیعه دفاع نماید، تا مبادا دشمنان شیعه با این اتهامات، اركان اعتقادى شیعه را سست و متزلزل كنند و جوانان دچار شبهه شوند[۱].

در این کتاب، از زیارات، «زیارت جامعه كبیره و زیارت عاشورا» و از ادعیه، «دعاى توسل» مورد بحث و بررسى قرار گرفته است. سعى نویسنده در این اثر پژوهشى، این است كه با بیان ادله قرآنى و روایى، اتهام غلوآمیز و مخالف قرآن و سنت بودن ادعیه و زیارات مذكور را رد كرده و بگویید كه ادعیه و زیارات شیعه همراه و هماهنگ با قرآن و سنت است[۲].

در باب ادعیه و زیارات، سه نوع شبهه مطرح است كه نویسنده سعى دارید به آنها پاسخ دهد:

  1. شبهه ضعف سند؛
  2. غلوآمیز بودن ادعیه وزیارات؛
  3. متن ادعیه و زیارات مخالف قرآن و سنت است[۳].

این پژوهش، در چهار فصل تهیه و تنظیم و به سامان رسیده كه عبارتند از: فصل اول، با عنوان كلیات و مفاهیم كه بعد از طرح كلیات به ‌مفهوم‌شناسى كلیدواژه‌هاى اصلى (شیعه، غلو، دعا، توسل، شفاعت، زیارت و...) تحقیق پرداخته شده است[۴].

در فصل دوم، به بررسى اعتبار و سند (زیارت جامعه كبیره، زیارت عاشورا، دعاى توسل) پرداخته شده و به عبارتى، به شبهه ضعف سند پاسخ داده شده است[۵].

در فصل سوم، با عنوان مستندات قرآنى و روایى ادعیه و زیارات، به شبهه غلوآمیز و مخالف قران و سنت بودن، پاسخ داده شده است[۶].

فصل چهارم، مكمل مباحث مطرح شده فصل‌هاى قبلی بوده و به پرسش‌هایی در این زمینه، پاسخ داده شده است. این سؤالات، عبارتند از این‌که آیا تعظیم و تکریم انبیاء و اولیای الهی، غلو است؟، آیا اعتقاد به علم غیب ائمه(ع)، غلو است؟، آیا اعتقاد به توسل و شفاعت، غلو است، آیا زیارت قبر پیامبر(ص) و اولیاءالله، شرک است آیا لعن جایز است و آیا افراد و گروه‌هایی که در زیارت عاشورا لعن شده‌اند، مستحق لعن هستند؟[۷].

پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ص26
  2. همان
  3. همان
  4. ر.ک: همان
  5. همان
  6. ر.ک:همان
  7. همان، ص325-350

منابع مقاله

مقدمه و متن کتاب.


وابسته‌ها