ابن خلدون، عبدالرحمن بن محمد

ابوزيد عبدالرحمن بن محمد بن محمد بن محمد بن الحسن بن محمد بن جابر الخضرمى الاشبيلى المالكى معروف به ابن خلدون

ابن خلدون، عبدالرحمن بن محمد
نام ابن خلدون، عبدالرحمن بن محمد
نام‌های دیگر

Ibn Khaldun

نام پدر محمد
متولد 723
محل تولد تونس
رحلت 808 ق
اساتید ابومحمد عبدالمهیمن الحضرمى

قاضی ابن عبدالسلام

برخی آثار العبر: تاریخ ابن خلدون

لباب المحصل في أصول‌الدين

کد مؤلف AUTHORCODE01863AUTHORCODE

(۷23-۸۰۸ ق) معروف به «ابن خلدون»، تاریخ‌نگار، جامعه‌شناس، مردم‌شناس و سیاست‌مدار عرب مسلمان است. وی را از پیشگامان تاریخ‌نگاری به شیوۀ علمی و از پیشگامان علم جامعه‌شناسی می‌دانند که حدود ۴۰۰ سال پیش از اگوست کنت - مؤسس علم جامعه‌شناسی - می‌زیست. ابن‌ خلدون این علم جدید را عمران نام نهاد.

ابن خلدون در روز چهارشنبه اول ماه مبارک رمضان سال 732ق، مصادف با 27می 1332میلادی، در تونس در خانواده‌ای اندلسی(اسپانیای امروز) که اصلا یمنی بودند، متولد شد.

او منسوب به یکی از خاندان‌های حاکم است، که از آغاز فتح اندلس به‌بعد اغلب به ریاست و وزارت نائل می‌آمدند. قبل از تولد عبدالرحمن پدرش از یمن به تونس رفته و یک شخص درباری می‌شود. او در چنین خاندانی پرورش یافت و از آغاز خردسالی مناقب نیاکان خویش را می‌شنید و در مجلس پدرش حضور می‌یافت. پرورش در چنین خانواده‌ای دو ویژگی را ایجاب می‌کرد:  شیفتگی به جاه و مقام و دلبستگی به مطالعه و دانش.

ابن‌ خلدون در سنّ پنج سالگی نیای پدری خود را از دست داد و در سن هفده سالگی پدر و مادر وی به‌یک‌باره هنگام شیوع وبای بزرگ در سراسر شرق و غرب عالم اسلام، حیات را به‌درود گفتند.

او در میان‌سالی ازدواج کرد و دارای چندین فرزند گردید. او نیز مثل پدرش در تونس به دربار راه می‌یابد و به‌دلیل مخالفت با دربار، چندین بار تبعید و زندانی می‌شود. از آن پس پیوند او با محل تولدش سست شده و او را به سفر برمی‌انگیزاند.[۱]

تحصیلات

آموزش‌های آغازین را را نزد پدرش فراگرفت و سپس نزد علمای تونسی قرآن و تفسیر، فقه، حدیث، علم رجال، تاریخ، فن شعر، فلسفه و منطق آموخت. از اندیشندان بلندپایه دنیای اسلام است که به دلیل نگارش مقدمه به عنوان بنیانگذار جامعه‌شناسی علمی شناخته شده است. درباره اندیشه‌های وی آثار فراوانی تألیف شده که ضمن هر کدام به نوعی تازه شکل‌گیری افکار و اندیشه‌های او را مطرح کرده و دیدگاه‌هایش را درباره تحول در جامعه تشریح کرده‌اند.

زندگی علمی و فکری ابن‌ خلدون پس از دوران تحصیل و از تاریخ دخول او به زندگی اجتماعی به سه دوره تقسیم می‌شود:

الف) دوران فعالیت سیاسی به‌مدت ۲۲ سال در بلاد غرب (۱۳۷۴-۱۳۵۲)؛

ب) روزگار انزوا و گوشه‌نشینی و تألیف وی در قلعه ابن‌ سلامه (۱۳۷۸-۱۳۷۴)؛

ج) ایام اشتغال به تدریس و امور قضایی با مراجعه و تجدید نظر در تألیفات (۱۳۷۸-۱۴۰۶).[۲]

مشايخ وى

ابن خلدون، از علمای بسیاری مثل «وادی آشی» دانش آموخت و زبان عربی را از پدر خود «محمد بن محمد بن خلدون» و «أبی عبدالله سایری» و دیگران فرا گرفت.

او قرآن را از عبدالله بن سعد بن نزال و فقه را از قاضی ابن عبدالسلام و دیگران فرا گرفت. استادان او در علوم معقول، محمد بن ابراهیم آبلى و در علوم منقول، یکى از پیشوایانِ محدّثان و نحویان مغرب، به نام ابومحمد عبدالمهیمن الحضرمى بودند.

وفات

ابن خلدون در روز جمعه 28 رمضان سال 808 ق (19 مارس 1406) در تِلِمْسان‏ -شهری در مغرب(مراکش) وفات نمود. برخی قبر او را در قاهره می‌دانند؛ اما تاکنون محل قبر وی مشخص نشده است. 

آثار

  1. التاريخ الكبير كه در 70 جلد می‌باشد.
  2. مقدمه ابن خلدون
  3. رحلت ابن خلدون
  4. لباب المحصل في اصول‌الدين

پانویس

  1. پایگاه پژوهه، ابن خلدون
  2. همان


منابع مقاله

سایت پژوهه، برگرفته از مقاله «ابن خلدون»، تاریخ ۱۳۹۶/۸/۲۱


وابسته‌ها