ابن جبیر، محمد بن احمد

  از ویکی‌نور

  ابن جبیر، محمد بن احمد
  نام ابن جبیر، محمد بن احمد
  نام‌های دیگر اب‍ن ج‍ب‍ی‍ر، ابوالحسین م‍ح‍م‍د ب‍ن اح‍م‍د

  اب‍ن ج‍ب‍ی‍ر ال‍ک‍ن‍ان‍ی الان‍دل‍س‍ی ال‍ب‍ل‍ن‍س‍ی‌

  نام پدر احمد
  متولد 540
  محل تولد والنسیای اسپانیا
  رحلت 614ق
  اساتید پدرش احمد بن جبیر

  ابوعبداللّه الاصيل

  ابن‌الحسن بن ابى العيش

  برخی آثار رحلة ابن جبیر

  تذکرة بالأخبار عن اتقافات الأسفار

  کد مؤلف AUTHORCODE01057AUTHORCODE

  ابوالحسن محمد بن احمد بن جبير (540-614ق)، سياح، نویسنده و شاعر عرب اندلسى

  ولادت

  وى در بلنسيه واقع در شرق اندلس در كشور اسپانيا زاده شد.خانوادۀ ابن جبير از قبيلۀ كنانه از قبايل بزرگ و كهن عرب بود جدّ بزرگ او عبدالسلام بن جبير به اسپانيا گام نهاد و همچنان در آنجا باقى ماند چنين به نظر مى‌رسد كه خانوادۀ ابن جبير در بلنسيه اقامت داشتند ابن جبير به همراه پدرش كه از ديوانيان بود مدتى در شاطبه به سر برد.

  تحصیلات

  نزد پدرش و نيز در محضر ابوعبداللّه الاصيل و ابن‌الحسن بن ابى العيش به فرا گرفتن دانش و ادب و مقدمات علوم دينى پرداخت و در ضمن از پرورش قريحۀ شاعرانۀ خود نيز غافل نماند.وى بعدها به غرناطه رفت و در سايۀ استعداد خویش در خدمت ابوسعيد عثمان بن عبدالمؤمن حاكم غرناطه كه از موحدون بود، سمت دبيرى يافت و همانندپدر در زمرۀ كاتبان و اديبان او در آمد.

  كراچكوفسكى ابن جبير را در زمرۀ كسانى آورده‌است كه در پيشرفت ادبيات عرب مقام و جايگاهى خاص داشتند. تذكره‌نویسان او را از اديبان‌عصر و داراى نظم فايق و نثر بديع دانسته‌اند. ديوان شعر وى روايتهاى مختلف دارد، ولى قصايد پراكندۀ او معروف است.رسائلى نيز به نثر از او به جاى مانده كه به شهرتش كمك كرده است، ولى شهرت وى در محافل علمى اروپا بر این اساس نبود، بلكه از ناحيۀ‌ سفرنامه‌اش بود كه او را در ادبيات جغرافيايى مقامى والا بخشيد.شهرت وى در نسلهاى بعدى‌ مربوط به همین سفرنامه است، اگر چه این شهرت به مغرب(اروپا) اختصاص دارد.

  وفات

  متأسفانه‌ آگاهى‌ درباره آخرین‌ سالهای‌ زندگى‌ ابن‌ جبیر بسیار اندک‌ است‌. سرانجام‌ ابن‌جبیر در اسکندریه‌ مصر درگذشت‌ و در همان‌ شهر در محلى‌ که‌ به‌ نام‌ «کوم‌ عمرو بن‌ العاص‌» معروف‌ است‌، به‌ خاک‌ سپرده‌ شد.

  وابسته‌ها